Air traktor je prvi put spomenut prije 5.465 dana: Još uvijek nije kupljen!
Prema Evropskom informacijskom sistemu za detekciju i praćenje požara – EFFIS, rizik od nastanka požara iz dana u dan je sve veći širom Evrope.
Brojne zemlje posljednjih dana suočavaju se s ogromnim šumskim požarima koji haraju po sušnim područjima Portugala, Španije, Francuske, Turske, ali i u našem najbližem susjedstvu Hrvatskoj.
Još prošle godine u augustu, pa u oktobru iz Novalićeve Vlade slavodobitno je najavljivano kako se kreće u nabavku, pazite sad – dva aviona air traktora i dva helikoptera za gašenje požara.
“Vlada se opredijelila da u okviru prve faze nabavi letjelice za gašenje požara i druge zadatke zaštite i spašavanja (dva aviona air traktora i dva helikoptera), za šta će u budžetu FBiH biti osigurana finansijska sredstva u godišnjim iznosima definisanim u Elaboratu o nabavci letjelica za zaštitu i spašavanje”, naveli su tad u saopćenju.
Kako su saopćili iz Ministarstva odbrane BiH saopćili su da je helikopterska posada OS BiH od proteklog vikenda učestvovala u gašenju požara na lokalitetima Boračko jezero kod Konjica i Blizanci kod Čitluka.
Za gašenje požara na raspollaganju su bila ukupno tri helikoptera, dva helikoptera opće namjene UH-1H-II i jedan tipa UH-1H iz sastava 2. helikopterskog skvadrona Brigade zračnih snaga i protuzračne obrane OS BiH.
“U subotu 16. julana požarište u području Boračkog jezera izbačena su ukupno 22 vedara, odnosno 16,5 tona vode, a na požarištu Blizanci istog dana izbačena su 24 vedra, to jest 18 tona vode. Sutradan, 17. jula na požarište kod Boračkog jezera bačeno je ukupno 20 vedara, odnosno 15 tona vode. Tijekom ponedjeljka 18. jula 2002. godine helikopteri su ponovo angažirani u području Boračkog jezera, gdje je i izbačeno 21 vedro, odnosno 16 tona vode. “Tijekom gašenja iz zraka, pripadnici 2. helikopterskog skvadrona OS BiH pridržavaju se svih propisanih standarda te su uspješno obavili prvu ovogodišnju misiju pomoći civilnim strukturama u gašenju požara u općinama Konjic i Čitluk,” zaključili su iz Ministarstva odbrane.
Čak 65,5 tona vode su izbacili helikopteri Oružanih snaga BiH koji gase požare
Kada je riječ o cijenama air traktora, susjedna Republika Hrvatska je, primjera radi, u 2008. godini godini za nabavku dva protipožarna aviona, a riječ je o “air tractor AT-802 A fire boss”, platila ukupno 5,05 miliona eura.
Cijena air traktora se sada kreće oko milion KM, 1,5 miliona KM…
U FUCZ-u objašnjavaju u koje sve svrhe bi se koristili helikopteri.
– Mogućnosti za upotrebu helikoptera u oblasti zaštite i spašavanja su za transport spasilačkih timova i osoba prilikom prirodnih i drugih nesreća, potrage za nestalim osobama u svim vremenskim uvjetima, medicinski transport osoba, izviđanje požarišta i gašenje požara, transport opreme. Sve će precizno biti utvrđeno nakon izrade i usvajanja Elaborata – kazali su nam u Federalnoj upravi civilne zaštite.
Air traktor je prvi put spomenut prije 5.465 dana. Tada je kostao 1,5 mil dolara. Više je dosad potrošio prosječan dužnosnik na reprezentaciju.
Federaciji BIH skupo 14 miliona za dva Air tractora koji bi gasili požare?
Podsjećanja radi, Vlada Federacije BiH je na prijedlog Federalne uprave civilne zaštite imenovala Radnu grupu sa zadatkom da izradi Elaborat o nabavci letjelica za zaštitu i spašavanje, neophodnim uvjetima za logističku podršku, organizaciju, finansiranje i druga pitanja od značaja za uspostavljanje, funkcionisanje i upotrebu zračnih snaga za gašenje požara i druge zadatke zaštite i spašavanja.
– Elaborat ima za cilj da Vladi FBiH do 15.3.2022. godine predloži konačno opredjeljenje za nabavku potrebnih letjelica, kao i uspostavljanje, funkcionisanje i upotrebe zračnih snaga za gašenje požara i provođenje drugih zadataka zaštite i spašavanja na području Federacije BiH u okviru strukture Federalne uprave civilne zaštite – naveli su nam iz Federalne uprave civilne zaštite.
Pojašnjavaju da bi avioni air traktor bili bi na raspolaganju za gašenja požara i druge aktivnosti tokom cijele godine na području Federacije BiH i šire, a helikopteri bi služili za zaštitu i spašavanje, gašenje požara, izvršavanje složenih spasilačkih zadataka i intervencija koje zahtjevaju hitnost.
Air traktor je prvi put spomenut prije 5.465 dana. Tada je kostao 1,5 mil dolara. Više je dosad potrosio prosjecan duznosnik na reprezentaciju. pic.twitter.com/xCyyJD3VaS
— Kenan Cerimagic (@kenancerimagic) July 18, 2022