Ako bude potrebno u Sarajevu će se zabraniti zabraniti rad bazena, autopraonica i drugih velikih potrošača vode u Sarajevu

Ako bude potrebno u Sarajevu će se zabraniti zabraniti rad bazena, autopraonica i drugih velikih potrošača vode u Sarajevu


Suša u Kantonu Sarajevo je primorala preduzeće Vodovod i kanalizacija (ViK) da uvede noćne redukcije vode. Situacija je utoliko više zabrinjavajuća jer vremenska prognoza govori da padavina još neće biti, odnosno da će se suša nastaviti.

S obzirom na to, nameće se pitanje kakvo je trenutno stanje s izvorištima rijeka i pitke vode u Kantonu Sarajevo i koliko rezervi pitke vode trenutno ima. Ova pitanja smo postavili Ministarstvu komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo kao ministarstvu koje je nadležno i za vodosnabdijevanje i pod kojim posluje preduzeće ViK.

Odgovorili su nam da su ovo pitanja isključivo za ViK. Iz spomenutog preduzeća su ranije danas za Fenu kazali da su izvorišta u kritičnom stanju. No, još nije poznato koliko tačno ima rezervi vode piše Klix.

U navedenom ministarstvu su naglasili da je kantonalna vlada na vanrednoj sjednici 27. augusta donijela zaključak kojim se od ViK-a traži da hitno dostavi informaciju o izdašnosti izvorišta i stabilnosti vodosnabdijevanja, s mjerama za racionalno korištenje vode, te da sedmično dostavlja izvještaj o stanju izvorišta i raspoloživim količinama vode.

Ministarstvo smo pitali i to da li će se zabraniti punjenje bazena vodom, rad autopraonica i drugih aktivnosti koje mogu ugroziti rezerve vode potrebne za egzistencijalno važne aktivnosti.

“Za proglašenje stanja prirodne nesreće potrebno je da se istovremeno ispuni više uslova, kao i da se analiziraju finansijski efekti koje takvo proglašenje proizvodi, posebno na poreske obveznike i privrednike čija su djelatnosti povezane s korištenjem vode”, tvrde.

Apelovali su na privrednike i građane da racionalno koriste vode. Poručili su da su za Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo pitanja šta je u prethodnim godinama učinjeno na zaštiti izvorišta pitke vode i šta je u prethodnim godinama učinjeno za iskorištavanje dodatnih izvorišta pitke vode.

Tvrde i to da u njihovoj nadležnosti nije utjecaj klimatskih promjena na izvorišta pitke vode. Podsjetili su da je vijeće ministara Bosne i Hercegovine prije dvije godine usvojilo Plan prilagođavanja klimatskim promjenama s prijedlogom mjera. Naveli su da su viši nivoi vlasti nadležni za pitanje utjecaja klimatskih promjena na pitku vodu.


Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija