Aličković: Narod se borio da ova zemlja bude ravnopravna za sve građane: Nije prvi put da Tužilaštvo ne reaguje
Defile u kojem je oko 2.500 učesnika civilnog sektora i Ministarstva unutrašnjih poslova RS krenuo je danas ulicama Istočnog Sarajeva povodom obilježavanja neustavnog dana RS.
O 9. januaru i svemu što se danas dešava u Istočnom Sarajevu, govorili smo sa Nihadom Aličkovićem, predsjednikom AntiDayton pokreta.
“Ovim pitanjem treba da se pozabavi državni organ. Imamo strašan problem sa državnim Tužilaštvom koje ne radi svoj posao. Građani moraju izvršiti pritisak kako bi se počele poštovati odluke Ustavnog suda. Ne može se prama ovome biti ravnodušan, posebno to ne mogu danas biti šehidske porodice, koje gledaju sramnu paradu, koja prezentuje silu, pokušava da pokaže da može da radi šta hoće”, govori Aličković za Source.
Prema njegovim riječima danas će okupljanju u Istočnom Sarajevu najmanje biti tzv. Republike Srpske.
“Kada samo pogledate ko će sve tu doći, nekakvi rusi, nekakvi zvaničnici iz RS-a, govori da će tu biti svega. Narod se borio da ova zemlja bude ravnopravna za sve građane, ali opet evo doživljavamo taj 9.januar. Nije prvi put da Tužilaštvo ne reaguje na ovo dešavanje. Desilo se u proteklih nekoliko godina, da je obrazloženje Tužilaštva da ne može da dođe do organizatora tog događaja, što je potpuno van pameti”, tvrdi on.
Ističe da su upravo Vlada RS-a, kao i ostale stranke, pa i sam Milorad Dodik glavni organizatori.
“Postoje imena i prezimena, postoje organi, učesnici koji bi trebalo da odogovaraju. Svaki učesnik te parade je potencijalna meta za Tužilaštvo i ono bi trebalo da ga kazni. Oni se neozbiljno odnose i ostaje upitno kakve su njihove namjere u budućnosti povodom svega”, govori on.
Ne očekuje nikakvu reakciju Osmorke, niti bilo koje političke partije koja je u koaliciji sa SNSD-om.
“Iznenađen sam i zbog saopštenja koja su političke partije koje pripadaju Osmorci, dale povodom ovog događaja u Istočnom Sarajevu. Već sam rekao da Osmorka neće zaživjeti pola godine, jer nemoguće je nahraniti osam gladnih usta, jer niko od njih ne želi mrvice. Neprirodno je da uspijete zadovoljiti sve apetite.
Desit će se kontraefekat da će neko drugi formirati vlast i da će se desiti sasvim nešto drugo, od toga šta je ta Osmorka namjeravala postići. Takve koalicije su jedan od najpodmuklijih načina političkog djelovanja. Neprirodno je da vladaju oni koji nisu dobili povjerenje ljudi. Gdje je puno baba, kilava je pita”, zaključio je Aličković za kraj razgovora.