Almir godinama čisti prirodu od smeća: “Nikada se nije umorio”

Almir godinama čisti prirodu od smeća: “Nikada se nije umorio”


Almir Dervišević (31), iz sela Ljusina, nadomak Bosanske Krupe, već dugi niz godina bez bilo kakve naknade gotovo svakodnevno čisti okoliš na cijelom području ovoga grada, a njegova nesebična posvećenost ekologiji mnogima bi mogla poslužiti kao inspiracija.

U proteklom periodu, kako kaže, prikupio je tone smeća koje nesavjesni građani bacaju u prirodu, te ističe kako ono što ga pokreće nije želja za priznanjima ili podrškom, već osjećaj dužnosti i ljubavi prema prirodi.

“Najčešće čistim sam, a kada organizujem neke veće akcije, tada mi pomažu prijatelji. Sve je započelo prije desetak godina, jednostavno nisam mogao gledati otpatke pored naših puteva i smeće kojima je zatrpana naša priroda”, kaže Dervišević.

Dodaje kako je u početku nailazio na čuđenje komšija i drugih građana, ali je svojim volonterizmom i posvećenošću uspio motivisati i druge da krenu njegovim stopama. Dervišević je bio jedan od inicijatora koji su osnovali neformalnu grupu građana pod nazivom “Čuvari okoliša”, koja je potom započela s čišćenjem divljih deponija na području ove lokalne zajednice.

“Zaista je nevjerovatno koliko smeća pronalazimo u našoj prirodi koja je prelijepa i ne zaslužuje da se ovako skrnavi. Nailazimo na brojne kese sa smećem koje se odlažu u šumama, pa čak i pored naše lijepe Une. Najviše je bačene ambalaže, ali ljudi dovoze i bacaju mnogo krupnije stvari kao što su dijelovi namještaja, bijela tehnika i građevinski otpad”, kaže ovaj ekolog.

Ističe kako im ponekad pomoć pruža lokalno komunalno preduzeće, koje mehanizacijom odvozi prikupljeno smeće na gradsku deponiju. Ovaj mladi čovjek zaposlen je u preduzeću “Unsko-sanske šume”, a upravo zbog njegove posvećenosti okolišu preraspoređen je u sektor ekologije koji djeluje u okviru tog preduzeća.

“Ono što me najviše boli jeste nedostatak svijesti kod građana kada se radi o zaštiti prirode i životne sredine. Ne mogu shvatiti da neko ne želi platiti naknadu za odvoz smeća, koja uopšte nije skupa, nego ga istovari negdje u prirodu“, ističe Dervišević. Smatra kako kazne za neodgovorne pojedince koji rade takve stvari moraju biti mnogo strože, te da je nužno uspostaviti reciklažu otpada kako bi se smanjile količine koje se bacaju u prirodu. Dervišević kaže kako svojim angažmanom želi probuditi ekološku svijest kod svih građana i tako uticati na pozitivne društvene procese.

“Čista i zdrava priroda je ono što me pokreće i jednostavno želim potaknuti i druge ljude da posvete pažnju očuvanju prirode, jer je to ono najvrednije što imamo i ne smijemo izgubiti”, kaže ovaj entuzijasta i volonter.


Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija