“Batinaši u civilu”: Građani dijele savjete kako ih prepoznati na protestima u Beogradu
Plave i zelene značke kao znak prepoznavanja?
Na društvenim mrežama posljednjih sati sve se više dijele objave koje upozoravaju na moguće prisustvo tzv. ubačenih batinaša na masovnim protestima u Beogradu.
Građani međusobno razmjenjuju informacije o tome kako ih navodno mogu prepoznati.
Prema objavama koje su se proširile internetom, osobe za koje se sumnja da su ubačeni provokatori mogu se prepoznati po specifičnim vizualnim detaljima.
“Nositelji plavih i zelenih znački na reverima te posebno ojačanih kapa koje štite od udaraca, vjerovatno su organizovani pripadnici skupina ubačenih s ciljem izazivanja nereda”, piše portal Nova.rs pozivajući se na tvrdnje građana.
Poseban fokus stavljen je na kape s vidljivim ojačanjima.
“Jedan od najčešćih vizualnih pokazatelja su dvije veće metalne rupe sa strane kapa – koje navodno omogućavaju lako prepoznavanje tih osoba u masi.”
Iako zvaničnih potvrda iz policijskih ili sigurnosnih službi još nema, objave na mrežama se šire velikom brzinom, a ljudi pozivaju na dodatni oprez tokom današnjih protesta.
Učesnici skupa pozvani su da ostanu mirni i da izbjegavaju bilo kakve provokacije.
“Ostanimo pribrani, čuvajmo jedni druge i ne nasjedajmo na pokušaje destabilizacije skupa”, poručuje se u brojnim objavama na mreži X i drugim platformama.
Nose plave značke, tako se raspoznaju. Deli. pic.twitter.com/FxHdQJh9le
— Eko Straža (@EkoStraza) March 15, 2025