Foto: Fena
Bez taksi za otvaranje firmi: Kanton Sarajevo ide ka digitalnom i efikasnijem pravosuđu

Bez taksi za otvaranje firmi: Kanton Sarajevo ide ka digitalnom i efikasnijem pravosuđu


Kaznene takse za izbjegavanje plaćanja i brže procedure u zemljišnoknjižnim uredima

Vlada Kantona Sarajevo donijela je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskim taksama i uputila ga u skupštinsku proceduru, s ciljem unapređenja poslovne klime i modernizacije pravosudnog sistema.

Najznačajnija promjena odnosi se na ukidanje sudskih taksi za registraciju novih privrednih društava na teritoriji KS.

Ministar finansija Afan Kalamujić naglasio je da je ova odluka rezultat zajedničkog djelovanja s Ministarstvom privrede KS i predstavlja snažan impuls za razvoj preduzetništva.

“Ovaj zakon ne samo da podstiče osnivanje novih firmi, već uvodi i elektronsko plaćanje sudskih taksi, što je u potpunosti usklađeno s našim opredjeljenjem za digitalizaciju u Kantonu Sarajevo. Također, radimo na usklađivanju niza tehničkih procedura koje će ubrzati administrativne procese i omogućiti bolju kontrolu naplate sudskih taksi. Kroz jaču povezanost Suda i Pravobranilaštva, očekujemo efikasnije prikupljanje prihoda za Kanton Sarajevo”, pojasnio je Kalamujić.

Zakon dodatno uvodi kaznene takse za lica koja su izbjegavala obavezu plaćanja, čime se osigurava usklađenost s državnim propisima. Na prijedlog Općinskog suda u Sarajevu, izvršena su i tehnička usklađivanja tarifa koje se odnose na zemljišnoknjižne postupke, čime će se omogućiti brži i efikasniji rad ZK ureda.



Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija