Biden nakon zabrane uvoza ruskih energenata: Sloboda će koštati, mi nećemo finansijski podržavati Putinov rat

Biden nakon zabrane uvoza ruskih energenata: Sloboda će koštati, mi nećemo finansijski podržavati Putinov rat


Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden tokom obraćanja javnosti o zabrani uvoza ruske energije, ponovio je svoje ranije riječi da će sloboda koštati i Ameriku, ali da ona mora učiniti sve da zaustavi ratnu mašinu Vladimira Putina.

Na samom početku obraćanja, Biden je potvrdio ranije pisanje medija da će SAD zabraniti uvoz nafte, gasa i uglja iz Ruske Federacije.

Energetski neovisna EU od Rusije: Usvojen novi plan za zime bez ruskog plina

“Blokirat ćemo sav uvoz nafte, gasa i energije iz Rusije. To znači ruska nafta neće više biti prihvatljiva u američkim lukama i američki narod će zadati snažan udarac Putinovoj ratnoj mašineriji”, rekao je Biden

Dodao je da je ovo potez koji je dobio snažnu podršku demokrata i republikanaca u kongresu i državi.

“Mi nećemo finansijski podržavati Putinov rat”, rekao je Biden.

Istakao je da je SAD donijela odluku u konsultacijama sa saveznicima i partnerima širom svijeta, naročito u Evropi.

“Zajednički odgovor Putinovoj agresiji je moj primarni fokus, očuvati zajedništvo NATO, EU i svih drugih saveznika”, naglasio je Biden.

U nastavku je rekao da mnogi američki saveznici nisu u poziciji da se pridruže ovakvoj odluci.

“SAD proizvode mnogo više nafte nego sve evropske zemlje zajedno”, rekao je Biden.

Biden donio radikalnu odluku: SAD zabranile uvoz nafte, gasa i uglja iz Rusije

Dodao je da zbog toga SAD mogu povući ovakav potez za razliku od drugih i istakao da rade blisko sa evropskim partnerima na strategiji smanjenja ovisnosti o ruskoj energiji.

“Naši timovi diskustuju kako ovo provesti i danas ostajemo jedinstveni u cilju da održimo pritisak na Putina i njegovu ratnu mašineriju. Ovo je potez kojim želimo nanijeti dodatni bol Putinu, ali to će imati svoju cijenu u SAD-u. Rekao sam i ranije da će odbrana slobode koštati”, rekao je Biden.


Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija