Foto: Dražan Pozderović
CIK na udaru zbog kršenja Izbornog zakona: Politički kadrovi na čelu biračkih odbora

CIK na udaru zbog kršenja Izbornog zakona: Politički kadrovi na čelu biračkih odbora


Uprkos tome što su se deklarisali kao vodeći zagovornici “izbornog integriteta” i strogog poštovanja zakonskih odredbi, Centralna izborna komisija BiH je na kraju svjesno prekršila Izborni zakon BiH. Imenovali su predsjednike i zamjenike predsjednika biračkih odbora, a te osobe su imale političke veze, čime su zanemarili vlastite principe, pišu Nezavisne.

“Znalo se odmah da oni to neće moći uraditi. Veliki je to zalogaj bio. Napravili su i grešku jer su iz tog procesa izuzeli lokalne izborne komisije koje su mogle biti od pomoći, ali oni su ih ignorisali. Sada su opet došli u poziciju da traže pomoć od lokalnih izbornih komisija, vide da ističu rokovi, a nemaju koga imenovati”, rekao je Aleksandar Radeta, član Republičke izborne komisije i bivši predsjednik banjalučke Gradske izborne komisije.

Podsjetimo, prema nametnutim izmjenama Izbornog zakona BiH, predsjednici biračkih odbora i njihovi zamjenici ne smiju biti povezani s političkim partijama niti sudjelovati u njihovim aktivnostima. Ipak, CIK, iako je bio jedan od glavnih promotora ovih izmjena, odlučio je prekršiti zakon u ključnom trenutku.

Tokom sjednica CIK-a, prigovori nevladinih organizacija i građana na imenovanja stranačkih kadrova odbijani su kao neblagovremeni, dok se prijave za preuranjene kampanje i dalje razmatraju.

“Tražili smo pomoć opštinskih izbornih komisija da nam daju svoje prijedloge iz svojih ranijih rezervnih sastava, osoba koje nisu iz političkih stranaka, a koje se nisu prijavile za predsjednike. Ako ne dobijemo tu strukturu, bićemo prinuđeni da imenujemo osobe koje dolaze na prijedlog politike kako bismo završili proces imenovanja i imali operativne biračke odbore”, rekla je nedavno Irena Hadžiabdić, predsjednica Centralne izborne komisije BiH.

Iako je rok za imenovanja bio 22. avgust, proces još nije završen, a svakodnevno pristižu prijave da su kandidati povezani s političkim partijama. S obzirom na to da BiH ima oko 5.000 biračkih mjesta, CIK je morao imenovati 10.000 članova po javnim konkursima.

“CIK se ponaša kao slon u staklarskoj radnji. Oni kao da ne znaju u kakvom društvu živimo i koliki broj građana su članovi političkih partija. Bilo je jasno od samog početka da će se u biračkim odborima naći i veliki broj članova političkih partija”, rekao je Velizar Antić, politički analitičar.

“Mi imamo takav sistem da su političke partije toliko kompromitovale izborni proces i godinama urušavale kredibilitet izbora da je nemoguće preko noći i jednom promenom Izbornog zakona reći da će se sledeći izbori odigrati bez malverzacija”, rekao je Antić, dodajući da su i druge državne institucije, prije svega pravosuđe, veliki izvor problema jer ne rade svoj posao i ne “procesuiraju mnoge utvrđene dokazane krađe na izborima”.


Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija