Čović: Odnosi s Trojkom na državnom nivou su gotovo nepostojeći, ali dogovor ostaje – druge opcije nema

Čović: Odnosi s Trojkom na državnom nivou su gotovo nepostojeći, ali dogovor ostaje – druge opcije nema


Oštre poruke o zastoju, kritikama iz RS-a i odgovornosti za gubitke evropskih sredstava

Na konferenciji za medije nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a BiH održane u Mostaru, predsjednik stranke Dragan Čović komentarisao je aktuelne odnose unutar vlasti, problematiku izbornog zakona i funkcionisanje koalicije na svim nivoima, prenosi Klix.

Posebno se osvrnuo na odnose sa Trojkom, naglasivši da saradnja na državnom nivou gotovo ne postoji.

„Što se tiče nivoa BiH, tu su odnosi vrlo loši, gotovo nikakvi. Činjenica je da mi imamo aranžman s onima kojima smo se dogovorili prije dvije godine, kakav on da jest – i tako ćemo do kraja, jer ne vidim druge opcije,“ izjavio je Čović.

Kritikujući aktuelno stanje i sporost procesa, poručio je da odgovornost leži na onima koji, kako je rekao, svojataju državu.

„Izborni zakon trebaju primijeniti oni koji svojataju BiH. Onda će BiH profunkcionisati,“ naglasio je lider HDZ-a.

Komentarišući moguće intervencije međunarodne zajednice, poručio je da nije za nametanje rješenja, ali da hrvatski narod neće odustati od institucionalne borbe.

„Ne treba ništa nametati visoki predstavnik što se mene tiče, ali hrvatski narod će se u domovima naroda izboriti za svoja prava,“ rekao je Čović.

U vezi sa rastućim tenzijama na političkoj sceni, pozvao je na racionalnost i smirenost:

„Zauzeli smo stav da moramo razborito odgovoriti na sve izazove i na smirenost. Nema potrebe da išta dižemo temperaturu, već je dovoljno visoka,“ poručio je.

Posebno je kritičan bio prema onima koji, prema njegovom mišljenju, doprinose blokadama i finansijskim štetama za državu:

„Oni koji se najviše predstavljaju da vole ovu državu su najviše krivi što smo ostali bez više od sto miliona eura Evropske unije,“ rekao je, dodavši da se „preko politika mešetari kako bi se prikazalo da vlast ne može funkcionisati.“

Govoreći o potencijalnim gubicima ako se procesi ne završe na vrijeme, upozorio je:

„Da ne bi bilo novih deset posto koji se skidaju sa konta BiH, treba što prije završiti ovaj proces koji je već pripremila predsjedavajuća Vijeća ministara,“ istakao je Čović.

Upitan o modernizaciji izbornog procesa i nabavci nove opreme, odgovorio je uz dozu rezerve:

„HDZ-u trebaju što pravedniji i transparentniji izbori. Kako to uraditi i na koji način – to je pitanje. Ne bih ulazio u priču o tome da li je opravdano dati preko 100 miliona KM za tu opremu,“ kazao je.

Pritom je podsjetio da je za HDZ prioritet ono što su sami predložili:

„Kada govorim o izbornom zakonu, za nas je broj jedan ono što smo predložili,“ naglasio je.

O stanju u koaliciji, posebno sa predstavnicima iz Republike Srpske i Trojkom iz Sarajeva, rekao je:

„Kada je u pitanju ‘Trojka iz RS-a’, nema više praviti mogućnost praviti neke preinake. U svakoj od stranaka imaju problemi. Zato smo stali. Rekli smo da se mora znati ko donosi odluke i ako ste partneri, onda preuzimate odgovornost.“

Završio je ironičnim tonom:

„Imate pravo na svoju ‘političku lepršavost’.“

Što se tiče saradnje s Trojkom u Federaciji BiH, poručio je da se ona nastavlja:

„Što se tiče sarajevske Trojke, tu radimo koliko možemo, primarno na razini Federacije. Nastavit ćemo tako do kraja godine,“ zaključio je Čović.



Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija