U Bosni i Hercegovini, posebno u Sarajevu, često se dešavaju dojave o bombama u obrazovnim i drugim institucijama, što izaziva veliku uznemirenost javnosti i poremećaje u redovnim aktivnostima.
Tako su i danas dojavljene bombe u nekoliko škola, ali i u Kantonalnom sudu u Sarajevu.
Ovaj fenomen je posebno izražen u školama, gdje učenici nerijetko stoje iza takvih dojava. Pojedinci prave problem ostalim učenicima, nastavnicima, roditeljima, ali i policijskim agencijama.
A kakve posljedice za takvo ponašanje mogu očekivati pojedinci prema Krivičnom zakonu BiH?
Prema Krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine, lažno prijavljivanje opasnosti, uključujući dojavu o bombi, tretira se kao ozbiljno krivično djelo. Ovo djelo se može kvalificirati kao “Izazivanje opće opasnosti”, ako takva dojava izazove paniku među građanima ili znatne materijalne troškove za mobilizaciju nadležnih službi.
Osobe koje izvrše ovo djelo mogu se suočiti s različitim vrstama sankcija, ovisno o okolnostima slučaja i njihovoj dobi.
Ukoliko je počinitelj maloljetan, postupak se vodi pred nadležnim sudom za maloljetnike, a sankcije mogu uključivati odgojne mjere poput upućivanja na psihosocijalni tretman, obavezni rad u zajednici ili, u težim slučajevima, smještaj u odgojne ustanove. Za neka krivična djela čak i maloljetnički zatvor. U slučaju da za počinjeno krivično djelo ne može odgovarati maloljetnik, odgovaraće njegov roditelj/staratelj.
Što se tiče prava na školovanje, iako lažna dojava o bombi sama po sebi ne dovodi direktno do gubitka prava na obrazovanje, škole imaju pravo poduzeti disciplinske mjere protiv učenika koji su počinili takvo djelo. To može uključivati suspenziju ili čak isključenje iz škole, ovisno o školskim pravilima i težini incidenta.
Dakle, dojave o bombama nisu bezazlene šale, već ozbiljna krivična djela s dalekosežnim posljedicama kako za pojedince tako i za cijelu zajednicu.