Dok su vagali čija je odgovornost pare nestale s računa

Hapšenje Zeljkovića i ostalih u aferi „Kovid ugovori“ nažalost nije jedini primjer korupcije u javnim nabavkama u BiH. Uprkos prijavama i upozorenjima da se ovakve stvari dešavaju u našem društvu, pravosuđe na svim nivoima i dalje nije dovoljno efikasno.

Tako bar tvrde u Transparensi Internešenelu (TI BiH).

Nakon što je određen pritvor direktoru Instituta za javno zdravstvo RS, Branislavu Zeljkoviću, i ostaloj trojici osumnjičenih za zloupotrebe prilikom nabavki koje je Institut provodio za nabavku medicinske opreme (zaštitnih odijela i maski) tokom pandemije virusa korona, TI BiH je objavio da je još prije više od godinu dana ukazao i prijavio nepravilnosti u radu Instituta.

U krivičnoj prijavi TI BiH je dokumentovao zloupotrebe koje su dovele do nezakonitog sklapanja milionskih ugovora Instituta sa firmama “Prokontrol” i “Travel for fan”. TI BIH je nadležnom Republičkom tužilaštvu još prošle godine proslijedio tenderske dokumentacije i druge dokaze koje je dobio u tri odvojena pregovaračka postupka vrijedna više od 4,3 miliona maraka, gdje su ugovori dodijeljeni ovim firmama, iako ni jedna ni druga nisu imale dozvolu za promet medicinskom opremom!
Pregovori

Takav uslov se izričito tražio tenderskom dokumentacijom, a bez obzira na to, Institut je na pregovore pozvao ove ponuđače. Osim što nisu imali dozvolu Agencije za lijekove BIH u tom trenutku, nisu bili ni registrovani za obavljanje ove djelatnosti, jer se “Prokontrol” bavi elektro-inženjeringom, konsaltingom i arhitektonsko-građevinskim djelatnostima, a “Travel for fun” je turistička agencija.

Naime, u odluci koja je objavljena na sajtu Instituta navodi se da je poziv za učešće u ovom postupku upućen samo nekvalifikovanom ponuđaču „Travel for fan“, a da se na sastanku o uslovima ponude pojavila i firma „Promeding“.

– Član 28. Zakona o javnim nabavkama izričito zabranjuje ovakvo postupanje, jer se na pregovore pozivaju isključivo kvalifikovani ponuđači, za koje se prethodno utvrdi da ispunjavaju uslove. Zato njihovo pojavljivanje sa firmom koja je u tom trenutku možda i ispunjavala uslove ne mijenja okolnosti koje ukazuju na ozbiljna krivična djela nezakonitog davanja pogodnosti privrednim subjektima i nesavjesnog rada u službi – naveli su u Transparensiju, koji redovno prate rad pravosuđa u BiH.

Čekanje

Viši asistent iz Transparensija, Damjan Ožegović, kaže za Srpskainfo da je najveći problem što su u pregovaračkom postupku pozvani ponuđači koji nisu kvalifikovani i koji nemaju odobrenje da obavljaju promet medicinskim sredstvima.

– U toj činjenici se krije sva nemarnost postupanja ugovornog organa koji smo mi teretili za nesavjestan rad – kaže Ožegović.

Kao najveći problem ističe sporost rada tužilaštava.

FOTO: BNTV/ SCREENSHOT
FOTO: BNTV/ SCREENSHOT

– Naša tužilaštva su generalno spora. Na odluke o sprovođenju ili nesprovođenju istrage se čeka u prosjeku po dvije godine, što je veoma dug period. Mi smo radili i mapu procesuiranja korupcije, gdje se vidi kako tužilaštva na svim nivoima biljeleže pad predmeta – kaže Ožegović.

Kada je u pitanju rad Republičkog javnog tužilaštva – Posebnog odjeljenja za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala Srpske, Ožegović navodi da je prošle godine podiglo samo šest optužnica za koruptivna krivična djela. Mnogo je načina, dodaje, na koja tužilaštva izbjegavaju svoju odgovornost i prebacuju je s jednog nivoa na drugi.

– Imamo nekoliko nivoa vlasti u BiH, pa samim tim i tužilaštava, od državnih, entitetskih, do ovih nižih, prebacuju odgovornost jedni na druge, što stvara veliki prostor i dosta vremena za razne manipulacije. Primjer za to je ovaj slučaj sa Institutom. Kada je rađena istraga Instituta za javno zdravstvo napravljen je propust, pa nisu uspjeli da blokiraju sredstva jednog od optuženih na vrijeme, tako da je on uspio da podigne sa svog privatnog računa ono što mu je Institut uplatio. Ta sredstva su otišla nepovratno i ne zna se gdje su završila. Taj vremenski period u kojem se važe čija je šta odgovonost ključan je u svemu tome – obrazložio je Ožegović.

Kadrovi

Što se tiče samog rada pravosuđa, evidentno je da je rad pravosuđa spor, smatra advokat Aleksandar Jokić, i dodaje da je razlog za to nedovoljan broj kadrova u tužilaštvima.

– Koliko samo Okružnom tužilaštvu u Banjaluci nedostaje kadrova i iz tog deficita kadrova ljudi koji rade te poslove proizilazi i nemogućnost da se urade svi poslovi pravovremeno i u rokovima predviđenim za to. Posljedice toga mogu biti razne, kao naprimjer ako je neki osumnjičeni u fazi istrage, ne može da podigne kredit, kontaktiraju se banke, razni subjekti, poslodavci… Sve to utiče na osumnjičene jer im je u cilju da se okonča istraga što prije, a može da traje dugo taj period donošenja odluke upravo zbog toga što jedan tužilac zadužuje više predmeta nego što objektivno može da obrađuje – kaže Jokić za Srpskainfo.

FOTO: ATV/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: ATV/YOUTUBE/SCREENSHOT

Različiti sistemi vlasti, nedovoljan broj kadrova, sve to dovodi do neefikasnog rada pravosuđa u BiH. Ako na to još dodamo umiješanost politike kod pojedinih predmeta, razlozi su višestruki za sporo provođenje istraga.

U vrijeme pandemije svako ko borbu sa nevidljivim neprijateljem iskoristi da ukrade je profiter i nosi veću odgovornost nego u normalnim okolnostima.

Situaciju su iskoristili i akteri afere “Respiratori”, premijer Federacije Fadil Novalić i ostali optuženi u vezi s nabavkom 100 respiratora iz Kine, vrijednosti 10,5 miliona KM, te zaštitne opreme u vrijednosti od 2,9 miliona KM za potrebe borbe protiv korona virusa u FBiH. Uprkos umiješanosti u aferu, premijer Federacije niti je smijenjen, niti je podnio ostavku.

Afera “Kovid ugovori”

Osim Zeljkoviću, pritvor je određen Draganu Dubravcu, direktoru firme „Promeding“, Slavku Bojiću, direktoru firme „Prokontrol“, i Saši Markoviću, vlasniku turističke agencije „Travel for fan“.

Zeljković i ostali su osumnjičeni da su od 25. marta do 25. maja prošle godine iskoristili vanrednu situaciju proglašenu zbog pandemije korona virusa, te u dva odvojena slučaja oformili konzorcijum firmi, koji je učestvovao na pregovaračkim tenderima Instituta za javno zdravstvo RS u postupcima nabavke medicinske i zaštitne opreme.

Materijalna šteta koju su, prema informacijama iz tužilaštva, počinili osumnjičeni iznosi 790.000 KM piše Srpskainfo

Svi zainteresovani mogu se priključiti BESPLATNO na OVOM linku, uz aktivno učešće u dijeljenju informacija sa ostalim članovima! Pristupiti možete jednostavno i porukom na naš Viber broj + 387 62 59 69 79