Evo kako Njemačka to radi: Za snimanje tijela 128,50 eura kazna!

Redakcija portala Crna-Hronika donosi vam video snimak kako policija u Njemačkoj rješava snimanje tijela koja su učestvovala u saobraćajnim nesrećema.

Po Njemačkom zakonu svako ko fotografiše ili snima tijela koja su učestvovala u saobraćajnoj nesreći koja se nalaze u bez životnom stanju, moraju platiti kaznu od 128,50eura.

Šta se dešava u Bosni i Hercegovini?

Javnost u Bosni i Hercegovini ostala je zgrožena snimcima koji su se pojavili na društvenim mrežama koji pokazuju druge učesnike u saobraćaju kako komentiraju Pudarovu vožnju, a potom i udes, bez da pruže pomoć unesrećenom.

Na snimku koji se pojavio vidi se kako Pudar sa svojim automobilom više puta krivuda cestom, a njegovo krivudanje popraćeno je komentarima autora snimka, i opet, bez ijedne namjere da se taj vozač upozori na bilo kakav način. Obdukcija će utvrditi kako je došlo do nesreće, a njegovi prijatelji kazali su da je Pudar bolovao od dijabetesa te da je najvjerovatnije u toku vožnje doživio napad. Nadalje, nije samo bolest i napad nešto što može uzrokovati nesreće, moment nepažnje može vas koštati života, tako da još jednom upozoravamo – ne brže od života.

no što je zgrozilo javnost na društvenim mrežama jeste činjenica da učesnici u saobraćaju koji su se zadesili u blizini ove nesreće sve vrijeme snimaju udes, nalaze se nekoliko metara od unesrećenog i ne poduzimaju ništa.

Muhamed S, koji je napravio snimak, zadovoljno se sa svojim kolegom smješkao i govorio “to je taj snimak, kolega”.

Bio je deminer. Bio je dijabetičar koji je jučer dobio napad usred vožnje na putu smrti između Jablanice i Mostara – simptomi ove bolesti su sušenje usta, uspavanost i zamućen vid. Nije Milenko mogao da uradi ništa, ali mi kao društvo jesmo…

Muhamed očito nije bio svjestan da je prekršio Zakon o osnovama sigurnosti saobraćaja i to u više članova. Izgleda da kao vozači i učesnici u saobraćaju nismo postali svjesni da niko nije imun na nesreće i da se one mogu desiti svima.

Šta kaže Zakon?

Zakonska je obaveza svakog sudionika u saobraćaju da, ukoliko se zadesi na mjestu nesreće, prije svega obavijesti policiju, navodeći tačne informacije o nesreći.

Pod ovim smatramo: vlastito ime i prezime, mjesto odakle zovete tj. gdje se udes dogodio, ima li povrijeđenih, ako ima, koliko ih je. Nakon što ste obavijestili policiju i hitnu pomoć, potrebno je da priđete unesrećenima, da ih pokušate dozivati, a ako ne reaguju, izvući ih iz vozila i pružiti im prvu pomoć.

Zakon o sigurnosti u saobraćaju jasno propisuje da je obaveza svakog vozača i učesnika u saobraćaju da pruži prvu pomoć unesrećenima, a ako to ne može, iz nekih razloga, da pozove pomoć.

Član 155. Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja jasno kaže: Lice koje se zatekne ili naiđe na mjesto saobraćajne nezgode u kojoj ima povrijeđenih, dužno je ukazati pomoć licima povrijeđenim u saobraćajnoj nezgodi.

Kazna do pet godina iza rešetaka

Omar Mehmedbašić, sarajevski advokat, kazao je za Radiosarajevo da se u svojoj advokatskoj karijeri susretao sa ovakvim slučajem.

„To se u krivičnom zakonu tretira kao nepružanje pomoći unesrećenom, i za takvo kršenje predviđena je kazna u trajanju od tri mjeseca do pet godina. Sve zavisi od vještačenja, ako se utvrdi da je ta osoba mogla pomoći unesrećenom, onda se protiv nje može pokrenuti krivični postupak“, kazao je Mehmedbašić.

 

Udes kod Mostara: Za nepružanje pomoći snimatelju prijeti kazna do 5 godina

Svi zainteresovani mogu se priključiti BESPLATNO na OVOM linku, uz aktivno učešće u dijeljenju informacija sa ostalim članovima! Pristupiti možete jednostavno i porukom na naš Viber broj + 387 62 59 69 79
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments