Firme slale besplatno mašine da čiste mulj nakon poplava: Na šta je Jablanica potrošila 250.000 KM?
Nakon što su razorne poplave pogodile između ostalih i Donju Jabalnicu mnogi su se ponudili kako bi pomogli stanovništvu u otklanjanju štete nastale ovom prirodnom nepogodom.
Slike iz Donje Jablanice su obišle čitavu BiH ali i region ne ostavljajući nikoga ravnodušnim. Priče preživjelih u svakom normalnom insanu probude ona najdublja osjećanja solidarnosti koja su se i iskazala u tim danima.
Ljudi su neumorno radili, i rade još uvijek, kako bi sanirali koliko-toliko štetu koja je nastala bujicom prije 25 dana. Nisu samo Bosanci i Hercegovci pokazali svoju solidarnost i bliskost sa ovim ljudima nego i cijela regija ali i svijet.
Mnoge spasilačke ekipe iz regije su pritekle u pomoć narodu Donje Jablanice kako bi barem malo ublažili bol koja im je nanesena ovom prirodnom nepogodom. Tako su mnoge firme ali i udruženja ponudili da bez ikakve naknade, potpuno besplatno, dođu sa svojim mašinama i ljudstvom kako bi očistili ono šta je bujica nanijela.
U tim prvim danima nikome nije stalo do političkih prepucavanja iako su izbori trebali biti održani za nekoliko dana. U drugi plan su stavljeni političari koji su trebali samo da rade svoj posao i da u njihovoj nadležnosti brinu o svom narodu.
Nakon svih ovih dana, narod Donje Jablanice je odlučio da postavi neka pitanja na koja, kako i sam gradonačelnik Jablanice, Damir Šabanović, kaže ni nadležni nemaju odgovora, piše Hayat.
Međutim, tokom sastanka sa građanima Donje Jablanice, načelnik Šabanović je iznio neke, može se reći, šokantne detalje. Saopštio je kako je Jablanica do sada potrošila ni manje ni više 250.000 KM na interventne radove, i to naglašavajući, bez intervencija u Donjoj Jablanici. Dodao je da bi sa Donjom Jablanicom ta cifra bila 500.000 KM.
Nakon ovoga se mogu postaviti neka logična pitanja. Na šta se onda potrošilo tih 250.000 KM ako se nije ni fening potrošio za Donju Jablanicu? Ako je Buturović Polje nakon Jablanice najugroženije ovim poplavama je li bilo potrebno izdvajati tolika sredstva pored svojih građana u Donjoj Jablanici? Da li se u ovu cifru ubrajaju štete nastale recimo na vodovodnoj mreži i drugim javnim dobrima?
Ovo su samo neka od pitanja na koja bi nadležni trebali dati odgovor kako bi sami oni imali čistu savjest i kako bi građani na kraju, ukoliko se to može tako reći, bili mirni.