Ilegalna trgovina duhanom u BiH: Podaci pokazuju alarmantne trendove
Ilegalna trgovina ne jenjava: BiH godišnje gubi milione
Najnovije istraživanje koje je sprovela Agencija IPSOS otkriva da ilegalno tržište duhana i duhanskih proizvoda u BiH i dalje zauzima ogroman udio, čineći 35 posto ukupne potrošnje, piše Avaz.
Studija, sprovedena od novembra do decembra 2023. godine, ukazuje na to da potrošnja ilegalnih cigareta drastično raste, pri čemu su mnogi proizvodi bez poreznih markica ili sa oznakama iz drugih zemalja, poput Kosova.
Posebno zabrinjava podatak da ilegalni rezani duhan trenutno zauzima 30,9 posto tržišta, što dodatno potvrđuje da švercerske mreže uspijevaju zaobići postojeće kontrole. Iako je prosječna cijena ilegalnih cigareta porasla i približila se legalnim proizvodima, potrošači i dalje biraju jeftiniju opciju sa crnog tržišta.
Novo istraživanje o stanju na tržištu duhana za 2024. godinu trebalo bi biti objavljeno u martu, kada će biti poznato da li je bilo pozitivnih pomaka.
Zajednička akcija protiv ilegalne trgovine
Kako bi se efikasnije suzbila ilegalna prodaja duhana, u decembru 2024. godine u Skoplju je održana regionalna konferencija pod pokroviteljstvom Američke privredne komore (AmCham). Na događaju su učestvovali predstavnici BiH, Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Sjeverne Makedonije, fokusirajući se na unapređenje saradnje između državnih institucija i privatnog sektora.
Predstavnici BiH, među kojima su bili direktor SIPA-e Darko Ćulum, direktor Granične policije Mirko Kuprešaković i načelnik UIO-a Ratko Kovačević, govorili su o važnosti ojačane koordinacije među institucijama.
Ćulum je istakao da je borba protiv krijumčarenja akciznih roba jedan od ključnih prioriteta SIPA-e, naglašavajući da BiH godišnje gubi milione zbog ilegalne trgovine. On je dodao da jača saradnja policijskih, poreskih i pravosudnih institucija može donijeti efikasnije rezultate.
Kovačević je podsjetio da je tokom 2024. godine provedena operacija “Market”, koja je dovela do rekordne zapljene ilegalnih duhanskih proizvoda u vrijednosti od 2,36 miliona KM. Prema njegovim riječima, planirano je i proširenje aktivnosti u 2025. godini kroz operativni plan “Market 2”, s ciljem još intenzivnije borbe protiv švercera.
Dugoročna rješenja i ekonomske posljedice
Ekonomski stručnjak Faruk Hadžić smatra da je zaustavljanje rasta akciza na duhanske proizvode bio neophodan korak, jer su konstantna poskupljenja ranijih godina dovela do eksplozije crnog tržišta. On je naglasio da, iako je legalno tržište stabilizovano, ilegalna prodaja i dalje dominira, što znači da će borba protiv krijumčarenja morati biti dugoročna i višeslojna.
Hadžić je podsjetio da su akcize prvobitno uvedene radi povećanja budžetskih prihoda i smanjenja konzumacije duhana, ali da su rezultati bili suprotni – legalna prodaja je pala, dok je crno tržište eksplodiralo.
Prema njegovom mišljenju, ključno za suzbijanje ilegalne trgovine bit će modernizacija opreme graničnih službi, povećanje nadzora na transportnim rutama i strože kazne za krijumčare. Takođe, naglasio je da je nužno edukovati potrošače o štetnim posljedicama kupovine ilegalnih duhanskih proizvoda, jer oni ne prolaze nikakvu zdravstvenu kontrolu i dodatno ugrožavaju budžetske prihode države.