Inspektori provjeraju EMIS: Sindikat traži nadzor, KUIP poručuje da nema ovlasti nad Ministarstvom
Sindikat upozorava na nepravilnosti, KUIP ističe ograničene nadležnosti
Nakon što je potpisan sporazum i završene obuke za rad u EMIS aplikaciji, inspektori Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo počeli su provjeravati podatke unijete u sistem, postupajući po pristiglim prigovorima i u okviru propisanih nadležnosti.
U prostorijama KUIP-a danas je održan sastanak s predstavnicima Sindikata osnovnog i srednjeg obrazovanja, koji su upozorili na nepravilnosti u konkursnoj proceduri i izrazili zabrinutost zbog načina na koji se EMIS koristi.
Direktor KUIP-a Adis Mešić objasnio je da Uprava ima striktno ograničene ovlasti u ovom procesu i da ne može vršiti nadzor nad Ministarstvom obrazovanja niti nad samom aplikacijom. Također je naglasio da inspektori nemaju mandat utvrđivati eventualnu diskriminaciju, jer je to isključiva nadležnost sudova.
Tokom sastanka, Sindikat je informisan da provjere podataka u EMIS-u teku bez poteškoća i u skladu s planom. KUIP-u je osigurana 24-satna tehnička podrška UTIC-a, što bi trebalo olakšati rad na terenu i ubrzati proces.
Iako je popunjenost kadrovskih kapaciteta KUIP-a svega 63 posto, Uprava navodi da uz maksimalnu organizaciju i angažman očekuju završetak svih inspekcijskih aktivnosti u predviđenim rokovima.