Iran poručuje da Hormuški moreuz ostaje otvoren uprkos eskalaciji sukoba
Teheran tvrdi da neće ugroziti plovidbu ključnim energetskim pravcem
Iran trenutno ne planira zatvaranje Hormuškog moreuza, uprkos napadima Sjedinjenih Američkih Država i Izraela, izjavio je ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi.
U razgovoru za Al Jazeeru naglasio je da Teheran u ovoj fazi ne namjerava poduzimati poteze koji bi ugrozili slobodu plovidbe jednim od najvažnijih svjetskih energetskih pravaca.
Njegova izjava dolazi u trenutku snažnih napetosti na Bliskom istoku, nakon američko-izraelskih udara na Iran i iranskog odgovora napadima na izraelske ciljeve i američke baze u regiji.
Iako Teheran poručuje da moreuz neće biti zatvoren, tržišta već reagiraju – dio tankera je zaustavio tranzit, osiguravatelji su povukli ratna pokrića, a cijene nafte i plina naglo su porasle.
Hormuški moreuz ostaje ključna tačka globalne energetske stabilnosti, jer kroz njega svakodnevno prolazi oko 20 miliona barela nafte i značajan dio svjetskog izvoza ukapljenog prirodnog gasa.