KCUS: Tri pacijenta zbrinuta nakon tramvajske nesreće, detalji o stanju ostaju povjerljivi
Zdravstvene informacije dostupne samo uz saglasnost pacijenata
Nakon teške tramvajske nesreće koja se danas dogodila u blizini Zemaljskog muzeja u Sarajevu, u Klinički centar Univerziteta u Sarajevu primljena su tri pacijenta.
Povrijeđeni su zbrinuti na Klinici urgentne medicine (KUM), a iz KCUS-a su se oglasili zvaničnim saopćenjem u kojem su pojasnili da detalje o njihovom zdravstvenom stanju ne mogu iznositi u javnost.
“Klinički centar Univerziteta u Sarajevu postupa u skladu sa važećim zakonima Bosne i Hercegovine, uključujući Zakon o zaštiti ličnih podataka BiH, Zakon o pravima, obavezama i odgovornostima pacijenata FBiH, kao i relevantne etičke i profesionalne standarde. Podaci o zdravstvenom stanju pacijenata predstavljaju strogo povjerljive medicinske informacije i mogu se saopćavati isključivo uz izričitu saglasnost pacijenta ili njegovog zakonskog zastupnika, te nadležnim institucijama u skladu sa zakonom”, naveli su.
Dodali su i da KCUS neće objavljivati identitet niti detalje povreda.
“Poštivanje dostojanstva, privatnosti i prava pacijenata ostaje prioritet u svim okolnostima, uključujući i situacije od povećanog interesa javnosti.”
Podsjećamo, u Opću bolnicu je primljena 17-godišnjakinja s teškim tjelesnim povredama, kojoj je amputirana noga. U ovoj nesreći jedna osoba je smrtno stradala.