Koje gulenovce u BiH traži Erdogan?

Ankara već duže vrijeme vrši pritisak na bh. vlast da im se isporuče državljani koji se nalaze u BiH, a Turska ih traži zbog sumnje da su članovi “FETO” organizacije, čiji je osnivač Fethullah Gulen, saznaje “Avaz” iz izvora bliskih sigurnosnim agencijama.

O tome je bilo govora i na sastanku Recepa Tayyipa Erdogana, predsjednika Turske, s članovima Predsjedništva BiH u Sarajevu, a predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik novinarima i potvrdio.

Živi u Tuzli

Zahtjevi za izručenjima proširuju se svake godine, a prema nezvaničnim podacima, u našu zemlju upućeni su najprije preko Ministarstva vanjskih poslova BiH, koje je o tome obavijestilo Službu za poslove sa strancima BiH.

Prva zamolnica vlasti Turske da im naša država izruči 25-godišnju Humeyra Gokcen odbijena je pravosnažnom odlukom Suda BiH od 7. marta prošle godine.

Gokcen se, prema navodima glavnog republičkog tužilaštva iz Tire, sumnjičila da je članica FETO-a, ali je Sud utvrdio da nisu ispunjeni uvjeti za izručenje. Ova državljanka Turske živi i radi u Tuzli, a prije toga je godinu bila pod mjerama zabrane. No, osim Gokcen, vlasti Turske tražile su sredinom prošle godine od BiH da im se izruči i turski državljanin Ozer Ozsaray. Njemu su krajem prošle godine određene i mjere zabrane, a zvanično, kako je navedeno u odluci Ankare, potražuje se zato što je u julu 2016. upotrebom sile i nasilja pokušao srušiti pravni poredak u Turskoj. On je u Sudu BiH sve to negirao, a kako smo i objavili, Sud je nepravosnažno, također, utvrdio da nisu ispunjeni uvjeti za njegovo izručenje.

Prema nezvaničnim informacijama, Turska traži da im se izruče i članovi porodice Kara, koji su dan uoči prošlogodišnje posjete predsjednika Turske Erdogana Sarajevu sa tri lažna pasoša pokušali ući u BiH. I članove ove porodice, prema nezvaničnim informacijama “Avaza”, vlast u Ankari sumnjiči za pripadnost organizaciji Gulena. To je jedan od razloga zašto su od bh. vlasti nakon privođenja zatražili međunarodnu zaštitu azil. Oni su, kako smo objavili, zatražili zaštitu tvrdeći da su im u Turskoj ugroženi životi. Odmah su se usprotivili izručenju Turskoj. Protjeran 2016. Ekrem Kara, kako je objavila turska novina “Gaziantep Olusum”, bivši je docent na Univerzitetu u Gazijantepu, koji je u septembru 2016. protjeran zajedno sa još 74 profesora zbog sumnje da su bili u kontaktu s organizacijom FETO. No, na spisku Ankare su i pojedini profesori s Burch univerziteta u Sarajevu. Za sada se o njihovim imenima ne govori.

Indikativno je, međutim, da su pojedinim državljanima Turske u BiH, osumnjičenima za pripadnost Gulenovoj organizaciji, poništeni pasoši odlukom Službe za poslove sa strancima. To je razlog zašto su neki morali tražiti azil.

Među osobama koje su “pod prismotrom” u BiH su i brojni univerzitetski radnici iz BiH, koji sarađuju s turskim visokoškolskim ustanovama, a za koje se navodi da su bliske FETO organizaciji.

Svi zainteresovani mogu se priključiti BESPLATNO na OVOM linku, uz aktivno učešće u dijeljenju informacija sa ostalim članovima! Pristupiti možete jednostavno i porukom na naš Viber broj + 387 62 59 69 79
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments