Koliko u BiH košta da stavite masku i rukavice?

Cijene zaštitnih maski i rukavica od početka izbijanja pandemije COVID-19 u Bosni i Hercegovini uvećane su nekoliko puta.

“Prije sam plaćao 100 komada rukavica 11 konvertibilnih marka – KM (5,5 eura). Prije nekoliko dana kada sam kupovao pogledam, a te iste rukavice, one plave, sada su 23 KM (11,5 eura). One koje imaju puder unutra, one su tri marke jeftinije. Ne znam ko nas dere, ali dabogda bili bolji i zdraviji, a mi što prije crkli”, kaže Milan, penzioner iz Banjaluke.

Vesna Pavlović, farmaceutkinja, potvrdila je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da su prije pojave virusa korona cijene zaštitnih hirurških maski i rukavica bile niže nego trenutno.

“Prije izbijanja pandemije, početkom marta ove godine, cijene maske po komadu su bile 26 feninga (13 eurocenti), a rukavica 22 feninga (11 eurocenti) po paru. Od početka pandemije cijene su vrlo varijabilne i različite od apoteke do apoteke, od dobavljača do dobavljača”, kaže Pavlović.

Trenutne cijene maski su, navodi, od 99 feninga (50 eurocenti) pa do 5 maraka (2,5 eura), zavisno od apoteke, odnosno dobavljača i vrste maske.

“Što se tiče rukavica trenutno ih je teško nabaviti u apotekama i više ih ima u tržnim centrima”, kaže Pavlović.

Problema s nabavkom zaštitnih maski imaju i zdravstveni radnici, rekao nam je direktor UKC Tuzla Vahid Jusufović.

“Trenutno imamo dovoljno medicinske zaštitne opreme, međutim hronično imamo problema sa zaštitnim rukavicama. Njih trenutno nema ni na tržištu, poprilično je teško dobiti, a veoma se brzo, i u velikim količinama troše. Rješavamo ovo skoro pa na dnevnoj osnovi. Snalazimo se kako znamo i umijemo”, kazao je Jusufović.

I u sarajevskoj privatnoj apoteci kažu da su hirurške maske i rukavice poskupjele u odnosu na period prije pandemije korona virusa.

„Prije pandemije maske su bile 20 ili 30 feninga (10-15 eurocenti), a sadu su došle do 80 feninga ili marku, marku i deset (40 eurocenti i više)“, rekla je vlasnica apoteke.

Kako je objasnila ranije su na tržištu bile maske proizvedene u Kini, a sada se prodaju mnogo kvalitetnije maske, proizvedene u Bosni i Hercegovini ili uvezene iz Srbije.

Ona napominje da su proizvođači formirali cijene, te da su najskuplje maske bile jednu marku i trideset feninga (66 eurocenti).

Hiruške rukavice su odmah poskupjele, jer su uvozne. Međutim, napominje vlasnica privatne apoteke, sada i nije velika potražnja za rukavicama.

„Jedan komad je ranije koštao deset feninga, a sada petnaest“, objašnjava ona.

Po lijekove u Srbiju

Dobrivoje Vujičić, penzioner iz Banjaluke, smatra da su neki pandemiju iskoristili kako bi povećali cijene, kako zaštitne opreme tako i lijekova. Zbog toga, kaže, sve više kupuje potrebne lijekove u Srbiji gdje su jeftiniji nekoliko puta. Ističe da s prosječnom penzijom od 374 marke (187 evra) koja je isplaćeno u junu 2020. u Republici Srpskoj teško može nabaviti sve potrebne lijekove.

Vlada FBiH povećala penzija za 2,8 posto

“Pratim malo te svoje troškove i samo u jednoj apoteci gdje redovnoj kupujem prošle godine sam imao 1000 maraka (500 eura). Koliko su apoteke sad podigle cijene nisam u to ulazio. Znam da moram uzeti lijek i ne pitam, a i ovo što se snabdijevam u Srbiji sad je i to malo otežano”, priča Vujičić.

On dodaje i da građani nisu mnogo upoznati sa svojim pravima ili ne vjeruju previše u rad nadležnih institucija.

“Nema se ovdje kome žaliti. Danas neće niko ni da vas sasluša kada ga zovnete telefonom. O tome bi se trebala brinuti država a ne mi pojedinci. Ko štiti danas običnog građanina ja nemam odgovor na to”, kaže Vujičić.

Svi zainteresovani mogu se priključiti BESPLATNO na OVOM linku, uz aktivno učešće u dijeljenju informacija sa ostalim članovima! Pristupiti možete jednostavno i porukom na naš Viber broj + 387 62 59 69 79