KOLIKO VRIJEDI ŽIVOT POLICAJCA?

I kako to u Bosni i Hercegovini obično biva, tek poslije velikih tragedija na površinu isplivaju naši nakaradni sistemi i zakoni.

Nakon svirepe likvidacije sarajevskih policajaca Adisa Šehovića i Davora Vujinovića objavljeno je da „glava sarajevskog policajca“ košta 30.000 KM, što je naišlo na zgražavanje javnosti.

Prema podacima do kojih smo došli, stanje je, zapravo, daleko gore…

Hrabri ljudi 24 sata brinu za našu sigurnost

Ministarstva unutrašnjih poslova svake godine raspisuju tendere na koje se prijavljuju osiguravajuće kuće, a ugovor se sklapa s najpovoljnijim ponuđačem. Riječ je o kolektivnom osiguranju. U slučaju povreda, nadležne komisije utvrđuju stepen povreda i invaliditeta. Kod trajnog invaliditeta isti je slučaj kao i sa životnim osiguranjem.

Naš list istražio je koliko iznose životna osiguranja heroja koji se 24 sata na teritoriju BiH brinu za našu sigurnost i zdravlje i koji nose glavu u torbi – policajci, vatrogasci i ljekari Hitne pomoći.

U slučaju da nastradaju, njihove porodice dobit će samo saučešće nadležnih ili mizerne odštete, ako je suditi prema, slobodno se može reći, zabrinjavajućim podacima koje smo dobili o njihovim životnim osiguranjima.

Iako je naša domovina, prema tvrdnjama stručnjaka, na dnu Evrope po premiji životnog osiguranja, šokantno zvuči informacija da, recimo, policajci u Livanjskom kantonu u slučaju da nastradaju na zadatku njihove supruge i djeca neće dobiti ni fening! Identična je situacija i s njihovim kolegama vatrogascima. Kako saznajemo, u toku je raspisivanje tendera, a do tada livanjski policajci – sretno!

Životno osiguranje nemaju ni ljekari Urgentnog centra Kantonalne bolnice Goražde i njihove kolege iz Službe hitne medicinske pomoći Zenica. Odgovarajući na naše upite, iz zeničke ustanove su nam se „pohvalili“ da do sada nisu imali smrtnih posljedica tokom radnog vremena. Znači li to da treba nešto da se dogodi, recimo, ljekaru koji juri vozilom da bi stigao nekom spasiti život pa da se nešto promijeni nabolje!? Odgovor nismo dobili.

U nekim, pak, institucijama, kao što je MUP SBK, iznos osigurane police je službena tajna, iako je riječ o javnoj ustanovi. Zbog čega kriju cifru – zbog mizernog iznosa ili nečeg drugog, odgovor opet nismo dobili.

Šutjeti i slijegati ramenima do nove tragedije

Apsurdno je i to da se iznos životnog osiguranja, kada je riječ o policajcima, drastično razlikuje od kantona do kantona. Tako, primjera radi, najviši iznos imaju pripadnici MUP-a Brčko Distrikta 100.000 KM, a najmanji pripadnici MUP-a RS – 10.000 KM.

No, tako je valjda normalno u BiH samo šutjeti i slijegati ramenima do neke nove tragedije, kada će se svi oglasiti i opet iznova pustiti da se problem bavi nama, a ne mi problemom. Najtužnije u svemu je što nadležni, očito, nisu svjesni da ni regulirana materijalna nadoknada ne može nikom zamijeniti oca ili majku, supruga ili suprugu.

Demineri jedini zaštićeni

Ništa bolje nije ni u Oružanim snagama BiH jer vojnici nisu osigurani od povreda na radnom mjestu. O tom problemu se jedino pričalo i pisalo nakon pogibije dvojice vojnika u Rajlovcu – Armina Salkića i Nedeljka Radića, koji su ubijeni na radnom mjestu i to tokom dežurstva.

Jedino su trajno osigurani od povreda na radu demineri.

Svi zainteresovani mogu se priključiti BESPLATNO na OVOM linku, uz aktivno učešće u dijeljenju informacija sa ostalim članovima! Pristupiti možete jednostavno i porukom na naš Viber broj + 387 62 59 69 79