“Komunalije” iz Velike Kladuše u velikim problemima
Javno preduzeće “Komunalije” iz Velike Kladuše suočava se s velikim ekonomskim problemima, jer je nova uprava zatekla dugovanja veća od milion maraka, većinom prema dobavljačima. Prema riječima Sinana Huskića, vršioca dužnosti direktora, “Komunalije” imaju i značajna potraživanja od oko 820.000 maraka, neisplaćene plate radnicima, te dugovanja za neuplaćene doprinose u iznosu od 50.000 maraka.
Poslovanje preduzeća dodatno komplikuje kredit od 2,8 miliona maraka koji je podignut prije nekoliko godina, a stanje sa voznim fondom je izuzetno loše. Neke radne jedinice, poput poljoprivrednih apoteka, šivaonice i ugostiteljskih objekata, postale su potpuno nerentabilne.
Povećanje minimalnih plata, koje je nedavno donijela Vlada Federacije BiH, dodatno otežava situaciju, jer skoro 70 posto radnika u “Komunalijama” prima minimalni lični dohodak, što će značajno povećati troškove preduzeća.
Iako su neki dugovi već sanirani, Huskić ističe da će za ekonomski opstanak preduzeća biti potrebne radikalne reforme i podrška općinskih vlasti. Jedan od prijedloga je povećanje cijena komunalnih usluga, koje se nisu mijenjale već godinama. Huskić priprema elaborat s tri prijedloga za nova povećanja cijena, ističući da je to nužno zbog inflacije i rasta troškova.
Načelnik Velike Kladuše, Boris Horvat, upozorava da bi moglo doći do gašenja nerentabilnih djelatnosti u okviru preduzeća. On naglašava da “Komunalije” ne mogu biti nosilac cjelokupne privrede općine, što je bio koncept doskorašnjeg načelnika Fikreta Abdića, koji je pokušao da razvoj lokalne zajednice oslonjen na javna preduzeća.
“Komunalije” imaju najveći broj zaposlenih u Unsko-sanskom kantonu – ukupno 270 radnika. Za njihov finansijski opstanak iz općinskog budžeta je od 2017. godine izdvojeno više od 33 miliona maraka. Preduzeće se bavi širokim spektrom djelatnosti, uključujući građevinsku operativu, tvornicu četaka, poljoprivredne apoteke i benzinske pumpe. Međutim, mnoge od tih djelatnosti su postale nerentabilne i zahtijevaju ozbiljne promjene kako bi preduzeće opstalo u budućnosti.