Konaković i Fleming o ključnim partnerstvima: SAD ostaju najvažniji oslonac BiH u sigurnosti i stabilnosti
Razgovori o političkim prilikama, reformama i euroatlantskom putu
Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković održao je 2. decembra 2025. godine sastanak s Markom Flemingom, direktorom Ureda za Zapadno-centralnu Evropu u State Departmentu.
Susret je ocijenjen kao još jedna potvrda snažnog partnerstva između Bosne i Hercegovine i Sjedinjenih Američkih Država.
Na početku razgovora, ministar je zahvalio američkoj strani na dugogodišnjoj podršci, ističući da su Sjedinjene Američke Države najvažniji strateški partner Bosne i Hercegovine od završetka rata. Posebno je naglasio doprinos SAD-a očuvanju suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ukupne stabilnosti države.
Sagovornici su zatim razmijenili stavove o političkoj situaciji u zemlji, reformskim procesima i kretanju BiH ka NATO-u i Evropskoj uniji. Konaković je potvrdio da Bosna i Hercegovina ostaje opredijeljena za partnerstvo s NATO-om, te naglasio potrebu za jačanjem saradnje u oblastima sigurnosti i odbrane.
Ministar je informirao američkog diplomatu o aktivnostima Vijeća ministara, uključujući zakonske izmjene koje trebaju unaprijediti institucionalni integritet i borbu protiv korupcije. Posebno je istakao važnost hitnog usvajanja ključnih evropskih zakona i imenovanja glavnog pregovarača, uz poruku da funkcionalnost institucija i poštivanje Dejtonskog sporazuma moraju biti prioritet.
Razgovaralo se i o energetskim projektima, među kojima je posebno naglašena Južna gasna interkonekcija. Konaković je istakao da je riječ o infrastrukturnom projektu od suštinske važnosti za sigurnost snabdijevanja i energetsku nezavisnost BiH, te zatražio snažnu diplomatsku podršku SAD-a kako bi se prevazišle političke blokade koje usporavaju njegovu realizaciju.
Sastanak je zaključen potvrdom da obje države ostaju posvećene jačanju bilateralnih odnosa kroz daljnju saradnju u oblastima od zajedničkog interesa.
Tokom posjete BiH, Fleming se sastao i s predsjedavajućom Vijeća ministara Borjanom Krišto, dok je jučer održao odvojeni sastanak s vršiteljicom dužnosti predsjednice RS, Anom Trišić-Babić.