Korištenje telefona za volanom u BiH: Kazna do 2.000 KM prema novom zakonu
Bahata vožnja u Bosni i Hercegovini postaje stvar prošlosti, zahvaljujući novim izmjenama Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja koje razmatra Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH. Ove izmjene imaju za cilj spašavanje života na bh. cestama i stavljanje tačke na divljanje na cesti.
Predstavnički dom je podržao principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH, koji su predložili poslanici SDP-a BiH Saša Magazinović i Jasmin Imamović.
Ključni segmenti zakona su: popravak definicija nekih pojmova kako bi se izbjegle manipulacije na sudovima koje završavaju izostankom kažnjavanja kao i definiranje obijesne, odnosno bahate vožnje kao postupanja vozača u gruboj suprotnosti sa pravilima saobraćaja.
Posebno se u tom smislu precizira prolazak dva i više puta kroz crveno svjetlo na semaforu, vožnja u naselju brzinom iznad 40 km/h, a van naselja 60 km/h iznad ograničenja, prestizanje kolone preko pune linije, vožnja u alkoholiziranom stanju (1,5 g/kg) i pod utjecajem psihoaktivnih supstanci.
Predložene su i kaznene mjere, između ostalog, kazna od 2.000 do 3.000 KM, šest mjeseci oduzimanja vozačke dozvole i dva kaznena boda za bahatu vožnju. Ako je bahatom vožnjom izazvana saobraćajna nesreća, definirana je kazna od 3.000 do 5.000 KM, devet mjeseci oduzimanja vozačke dozvole i četiri kaznena boda. Kazna od 200 do 400 KM predviđena je za korištenje mobitela u vožnji, nevezivanje pojasa i korištenje uređaja za ometanje radara. Ako je korištenje mobitela uzrok saobraćajne nesreće, predložena je kazna od 400 do 2.000 KM, oduzimanje vozačke dozvole od jednog mjeseca do šest mjeseci i dva kaznena boda – neke su od predviđenih sankcija.
Korištenje mobilnog telefona tokom vožnje također će biti kažnjivo s kaznama od 200 do 400 KM. Ako vozač uzrokuje nesreću koristeći telefon, kazna može porasti do 2.000 KM, uz mogućnost zabrane upravljanja vozilom do šest mjeseci.
Očekuje se da ove izmjene zakona postanu snažan alat u rukama policije i pravosuđa, kako bi se spriječile tragedije koje su, nažalost, postale prečeste na bh. cestama.