Korupcija u javnim nabavkama: Kako izvući 200.000 KM, a platiti samo 110 KM kazne?

Korupcija u javnim nabavkama: Kako izvući 200.000 KM, a platiti samo 110 KM kazne?


Magazinović: Prvi nosi kapuljaču, drugi kravatu

Na konferenciji za medije, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Saša Magazinović, predstavio je prijedlog izmjena Zakona o javnim nabavkama s ciljem suzbijanja zloupotreba i korupcije.

Prisutnima se obratio i direktor Agencije za javne nabavke, Tarik Rahić, koji je upozorio na ozbiljnost problema. “Onaj ko krade javni novac gleda na njega kao na tuđi, ali to je novac građana BiH, koji treba da ide u bolju infrastrukturu, zdravstvo i sigurnost. Moramo naći način da ovaj sistem oslobodimo od organizovanog kriminala i obezbijedimo transparentne i pravedne javne nabavke”, poručio je Rahić.

Magazinović je skrenuo pažnju na manipulacije u procesu nabavki, posebno kroz zloupotrebu hitnosti, pregovarački postupak bez objave i tendersku dokumentaciju prilagođenu unaprijed dogovorenim ponuđačima. “Primjera radi, neko proglasi da samo jedna firma može isporučiti određenu robu ili uslugu i to potvrdi izjavom. Takođe, hitnost se često koristi kao izgovor da se izbjegne tender, obično zbog namjernog kašnjenja u raspisivanju ili namjerno ubačenih grešaka u tenderskoj dokumentaciji”, objasnio je.

Jedan od najčešćih modela korupcije, kako je naveo, jesu dodatni nepredviđeni radovi. “Recimo, gradi se škola, a namjerno se ‘zaboravi’ elektroinstalacija. Kada radovi počnu, ‘otkriva’ se da je neophodna i zaključuje se dodatni ugovor bez tendera, koji može iznositi i do 20 posto ukupne vrijednosti projekta. Na projektu vrijednom 20 miliona, to znači ogromne sume.”

Kazne za ovakve zloupotrebe su gotovo simbolične, što, kako tvrdi Magazinović, podstiče korupciju. “Za odgovorna lica predviđene su kazne od 300 do 3.000 KM, dok pravna lica plaćaju između 1.500 i 15.000 KM. Dešava se da ministarstvo samo sebi plati kaznu, dok oni koji kradu ostaju nekažnjeni. Imali smo slučaj gdje je neko dodijelio ugovor od 200.000 KM bez tendera, a kažnjen je sa samo 110 KM jer je ‘priznao’ prekršaj.”

Očekuje se otpor moćnih grupa koje profitiraju iz ovog sistema, ali Magazinović poručuje da neće odustati. “Treba znati da je ovo ozbiljan sigurnosni izazov. Znamo da će se određeni politički i finansijski centri moći potruditi da ovaj zakon ne prođe. Ali spreman sam odigrati ovu utakmicu.”

Predložene izmjene zakona uključuju povećanje kazni i uvođenje novih krivičnih djela poput pogodovanja u javnim nabavkama i uticaja na odluku ugovornog organa. Ovisno o iznosu pronevjerenog novca, predviđene su i zatvorske kazne od šest mjeseci do deset godina.

“Razlika između razbojnika koji opljačka banku i onoga koji kroz javne nabavke ukrade novac ne postoji. Prvi nosi kapuljaču, drugi kravatu. Sredstva u banci su osigurana, dok kada se novac iz budžeta ukrade, to znači lošije puteve, slabije zdravstvene usluge i ugrožene živote građana”, zaključio je Magazinović.

Na kraju, Rahić je pozvao javnost i medije da podrže borbu protiv korupcije u javnim nabavkama. “Ovo je borba koju moramo voditi zajedno. Građani zaslužuju odgovornost i pravednost u upravljanju javnim sredstvima.”



Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija