Kupci otkrivaju manje kvadrature od plaćenih u BiH
U Banja Luci sve je više slučajeva gdje kupci nakon kupovine stanova otkrivaju da su prevareni, te da su platili za više kvadrata nego što je stvarna površina njihove nekretnine. Jedan geometar istaknuo je da je sve češće pozivan da premjerava stane nakon što su kupci shvatili da su prevareni, često za nepostojeće kvadrate.
Advokat Vladimir Dragičević, koji je lično iskusio neugodnost pri kupovini stana, naglasio je da je kupovina stanova u izgradnji postala česta praksa, sa svojim prednostima i manama. On je upozorio kupce da budu oprezni i da pažljivo pregledaju sve detalje u ugovoru o kupoprodaji.
Dragičević je istaknuo da bi svako odstupanje u površini stana trebalo biti navedeno u kupoprodajnom ugovoru, kako bi se zaštitili i kupci i prodavci. Po njegovim riječima, uobičajeno je da takva odstupanja ne prelaze 1,5 do 2% ugovorene površine stana. U slučaju većeg odstupanja, kupac ima pravo na korekciju cijene, što je zakonski propisano.
Direktorica Udruženja za zaštitu potrošača “Don” iz Prijedora, Murisa Marić, savjetuje kupcima da od notara zahtijevaju da u ugovor ugrade zaštitne klauzule koje bi ih zaštitile od nesavjesnih prodavaca. Ona je naglasila važnost korištenja preciznih podataka iz katastra i gruntovnice pri sklapanju ugovora, posebno za novogradnju.
Kupci stanova, posebno u izgradnji, pozvani su da budu informirani o svojim pravima i obavezama te da se konzultiraju sa stručnjacima prije potpisivanja bilo kakvih ugovora o kupoprodaji nekretnina.