Lana Pudar (BiH) u finalu: Amina Kajtaz (CRO) zauzela 12. mjesto

 

Najbolja bosanskohercegovačka plivačica Lana Pudar se rutinski plasirala u finale Evropskog prvenstva u disciplini 200 metara delfin, te će sutra ići po novu medalju.

Nakon što se jučer okitila bronzanom medaljom u utrci na 100 metara delfin, danas je 16-godišnja Pudar učestvovala najprije u kvalifikacijama, a potom i u polufinalu na duplo dužoj dionici.

 

Jutrošnje kvalifikacije je prošla s vremenom 2:10.82, a večeras je u polufinalu dionicu od 200 metara isplivala s vremenom 2:10.11 i plasirala se u finale kao ukupno petoplasirana.

Dojučerašnja reprezentativka BiH Amina Kajtaz je plivajući pod zastavom Hrvatske od Lane bila sporija više od tri sekunde i zauzela je 12. poziciju, te se nije plasirala u finale.

S obzirom na prikazano u kvalifikacijama i polufinalu, mlada Mostarka se ima pravo nadati još jednoj medalji s takmičenja najboljih plivačica Starog kontinenta u Rimu.

Sutra je posljednji dan Evropskog prvenstva, a Lana će finalnu utrku na 200 metara delfin početi u 18:16 sati piše Klix.

“Volimo BiH ali od toga nemamo ništa”: Umjesto podrške, strategije i zakona o sportu, sportistima se nudi prazan patriotizam

Mizerni iznosi: Koliko vrijedi medalja na Evropskom prvenstvu u plivanju?

Neki sportovi poput fudbala ili tenisa su itekao profitabilni kada dođete do vrhunskog nivao, dok sa nekim to jednostavno nije slučaj.

Posljednjih godina neki sportovi su izgubili svoju dušu i postali su obični biznis te je mnogim cilj zaraditi što je moguće više novca.

I dok je fudbalska industrija priča za sebe gdje neki od igrača na mjesečnom niovou zarade milione to nije slučaj za plivanjem.
Reklama – nastavite čitati ispod oglasa

Iako je plivanje fizički jedan od najzahtjevnijih sportova te je potrebno mnogo truda i odricanja taj sport i ne donosi neku zaradu.

Budžeti međunarodnih plivačkih organizacija poput LEN-a nisu ni približni onim UEFA-e i FIFA-e, svakako glavni razlog su manjak sponzora i popularnosti na globalnoj sceni.

Potvrđuju to i nagradni fond sa Evropskog prvenstva održanog u Budimpešti, a ništa bolja situacija nije ni ove godine u Rimu.

Tako je na Evropskom prvenstvu u Budimpešti kada su u pitanju individualni nastupi zlato vrijedilo 2.000 eura, srebro 1.500 eura te bronza 1.000 eura.

U slučaju pojedinačnog svjetskog rekorda dobije se dodatnih 10.000 eura, a novi pojedinačni evropski rekord vrijedi 5.000 eura.

Primjera radi, za jedno Evropsko prvenstvo u plivanju računajući sva discipline kako individualne tako i timske nagradni fond iznosi oko milion eura.

Dakle, sasvim je jasno da plivanje ne donosi ni blizu novca kao što je to slučaj sa fudbalom ili tenisom, ali to svakako nije razlog da država i lokalna vlast ne ulažu u ovaj sport i ne budu podrška talentovanim sportistima piše Sport1.

Svi zainteresovani mogu se priključiti BESPLATNO na OVOM linku, uz aktivno učešće u dijeljenju informacija sa ostalim članovima! Pristupiti možete jednostavno i porukom na naš Viber broj + 387 62 59 69 79