Magazinović traži reakciju EU zbog gužvi na granicama
Upozorenje da sistem šalje lošu poruku državama kandidatkinjama
Problemi na granicama između Bosne i Hercegovine i zemalja Evropske unije ponovo su u fokusu, nakon što je zastupnik u Parlamentarnoj skupštini BiH Saša Magazinović uputio otvoreno pismo šefu Delegacije EU u BiH Luigiju Soreci.
Povod za obraćanje su višesatna čekanja i otežan prelazak granice, koji su uslijedili nakon uvođenja novog sistema kontrole putnika, poznatog kao Entry/Exit System (EES).
Magazinović ističe da se ne protivi sigurnosnim mjerama, ali smatra da način njihove primjene stvara nepotrebne probleme građanima.
“Pomozite da zaustavimo ponižavanje i maltretiranje ljudi na granicama EU Poštovani ambasadore Soreca, obraćam vam se kao predstavniku EU u Bosni i Hercegovini sa molbom da se angažirate kako bismo prekinuli ponižavanje i maltretiranje građana BiH na granicama sa EU koje je prouzrokovano novim Entry/Exit System (EES) načinom kontrole putnika. Jasno vam je da ovdje ne govorimo protiv sigurnosnih mjera, ali je nam je svima jasno da živimo u 21. vijeku u kojem su tehnologije mnogo naprednije od onoga što se prilikom prelaska granice radi ljudima i da sve ovo može i mora drugačije”, istakao je u pismu.
Prema njegovim riječima, duga čekanja na granicama građani sve više doživljavaju kao poniženje, a takva praksa, smatra, šalje pogrešnu poruku državama koje teže članstvu u Evropskoj uniji.
“Zbog toga ne treba čuditi da mnogi ovo ocjenjuju kao situaciju goru od uvođenja viznog režima. Teško je ljudima ilustrirati prednosti članstva u EU dok u praksi postoji ovakav odnos. Teško je povjerovati da ovo nije sprečavanje slobode kretanja ili način odvraćanja od prelaska EU granica. Važno je reći da će u nadolazećoj ljetnoj turističkoj sezoni posljedice ovakvog Sistema veoma osjetiti i zemlje EU. Raduje da to prepoznaju i neke od članica EU koje imaju identičan zahtjev u smislu ukidanja i korekcije ovog očigledno kontraproduktivnog Sistema kontrole putnika”, naveo je.
Magazinović navodi da je o ovom problemu već razgovarao s više evropskih institucija, uključujući Evropski parlament i Vijeće Evrope, gdje je, kako kaže, naišao na određeni stepen razumijevanja.
“Drago mi je da mogu reći da sam naišao na razumijevanje i spremnost da se ovo pitanje adresira na mjesto gdje je donesena odluka. Istu stvar molim i vas i nadam se razumijevanju. Naravno da je poznato da vi niste donosilac odluke, ali jeste osoba koja predstavlja EU u našoj zemlji, te je u tom kontekstu logično očekivati Vaš pojačani angažman”, zaključio je.