NiP-ovci prije 3 godine najavljivali sarajevsku fabriku peleta: Još uvijek nije otvorena nit će biti…
Prije tri godine tadašnja Vlada Kantona Sarajevo najavila je izgradnju vlastite fabrike peleta – projekta vrijednog oko četiri miliona eura, koji je trebao stabilizovati tržište i spriječiti špekulacije trgovaca nakon što su cijene peleta naglo skočile.
Ideja je izgledala kao win-win: jeftiniji energent i manje zagađenje.
Vlada je tada čak subvencionirala građanima prelazak na peći na pelet, jer one u odnosu na ugalj proizvode neuporedivo manje štetnih čestica.
Studija opravdanosti potvrdila je da je projekat ekonomski i ekološki isplativ – ali tri godine kasnije, ni kamen temeljac nije postavljen.
Delić 2022. najavio fabriku peleta “do kraja godine”. Gdje je nestao projekat od 8,5 miliona KM
Prilog Radija Slobodna Evropa pogledajte u nastavku.
