Nova raspodjela javnih prihoda u FBiH: Ko je na dobitku, a ko na gubitku?

Nova raspodjela javnih prihoda u FBiH: Ko je na dobitku, a ko na gubitku?


Čavalić ističe da bi idealno rješenje u Federaciji BiH podrazumijevalo jasnije ekonomske modele, poput nagrađivanja kantona koji provode reforme, pružanja pomoći nerazvijenim područjima i uvođenja fleksibilnog koeficijenta za raspodjelu prihoda, piše Fokus.

Izmijenjeni Zakon o pripadnosti javnih prihoda u Federaciji BiH stupio je na snagu prije dvije i po godine. Većina parlamentaraca koji su glasali za usvajanje izmjena tvrdili su da će to omogućiti ravnomjerniju raspodjelu prihoda. Međutim, bilo je i onih koji su se protivili ovoj odluci.

Efekte ovih izmjena danas analiziraju RTV Slon i portal Fokus.ba, istražujući koliko su zadovoljni nadležni u Tuzlanskom kantonu i Kantonu Sarajevo.

Tokom 2021. i 2022. godine, borba za izmjene Zakona o pripadnosti javnih prihoda ujedinila je stranke i političare iz Tuzlanskog kantona. Njihovi zajednički nastupi u Federalnom parlamentu i lobiranje rezultirali su izmjenama koje su smanjile ponder za Kanton Sarajevo sa 2 na 1,5 u prvoj godini primjene, dok se u kasnijim godinama predviđa smanjenje na 1,3. Izračuni za ostale kantone ostali su nepromijenjeni.

“Tačno je da su predstavnici svih stranaka iz devet kantona imali jaču argumentaciju i imali isti stav kada je u pitanju umanjenje pondera za Kanton Sarajevo sa 2 na konačno koliko smo Zakonom odredili i to u prvoj godini primjene 1,5, drugoj 1,4 i ostavili smo 1,3 zbog potreba Sarajeva kao glavnog grada BiH u kojem i ostali kantoni učestvuju na određeni način u javnim uslugama da evo Kanton Sarajevo u odnosu na druge kantone bude privilegiran sa tih 1,3”, izjavio je poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, Salko Zildžić.

Izmijenjeni Zakon je počeo s primjenom 2023. godine, a Tuzlanski kanton je zahvaljujući novoj raspodjeli ostvario više od 20 miliona KM dodatnih prihoda u svom Budžetu.

“Kada je u pitanju 2024. godina gdje je ponovo došlo do smanjenja pondera za 0,1 za KS, mi za devet mjeseci imamo taj iznos, što znači ima još zadnji kvartal, tako da će biti i više u ovoj godini. Konačno možemo kazati da Tuzlanski kanton na neki način dobija ono mjesto koje je trebao imati i ranije, znamo da je dosta privrede na našem kantonu, možemo kazati da smo lideri u izvozu. Mislimo da je ovo pravično rješenje”, kaže Suad Mustajbašić, ministar finansija TK.

Kanton Sarajevo se protivi ovoj raspodjeli, smatrajući je nepravednom. Po njihovom mišljenju, ovakav način raspodjele nije u skladu s pravdom. Apelacija je podnesena Ustavnom sudu Federacije BiH nakon što su izmjene Zakona usvojene, a tokom 2023. godine sud je potvrdio da je Zakon usklađen s Ustavom. Međutim, iz ovog kantona tvrde da su zbog primjene Zakona pretrpjeli gubitke.

“Dovelo je do jednog značajnog gubitka sredstava odnosno nedostatka sredstava u pogledu postepenog smanjivanja samog pondera, dovelo je u totalu da će Kanton Sarajevo kroz ove tri godine izgubiti nekih 330 miliona KM, čak i nešto više. U suštini to čak i s vremenom kad bi računali, vjerovatno dovest će, dok inflacija jednim dijelom to ne nadoknadi kroz vrijeme, do daljih nekih gubitaka”, kaže Afan Kalamujić, ministar finansija KS.

Prošle godine, Kanton Sarajevo je dobio oko 97 miliona KM manje, dok se ove godine očekuje smanjenje od otprilike 115 do 120 miliona KM.

Prema mišljenju ekonomista, izmjena Zakona predstavlja političku volju, no smanjenje pondera za Kanton Sarajevo bilo je neizbježno s obzirom na to da je ovaj kanton, u odnosu na ostale, bio u povoljnijem položaju.

“Ti ponderi su razumljivi za manje kantone, nerazvijene kantone koji imaju problema sa fiskalnom, finansijskom ili bilo kakvom drugom stabilnosti. To nije bilo razumljivo za Kanton Sarajevo, da ima naročito ponder 2. Zašto je to tako, postoje neke neformalne informacije, međutim, vrlo zanimljivo u okviru Federalnog parlamenta ne postoje formalne informacije o tome, ne postoji neko fiskalno objašnjenje u smislu poslijeratne izgradnje, svaki kanton je imao određene štete i trebalo ga je izgraditi. Mislim da je to rezultat ne ekonomskih htijenja i ekonomskih argumenata, već prije svega političkih odluka”, izjavio je Admir Čavalić, ekonomski analitičar.

Čavalić smatra da bi u Federaciji BiH bilo idealno imati jasnije ekonomske modele, poput onog koji bi nagrađivao kantone koji provode reforme, pomogao nerazvijenim kantonima i omogućio fleksibilnost u koeficijentu raspodjele. Prema trenutnom zakonu, najviši ponder ima Bosansko-podrinjski kanton Goražde (1,8) i Posavski kanton (1,5), jer se smatraju malim i nerazvijenim kantonima. Kanton Sarajevo imat će ponder 1,3, Kanton 10 ponder 1,1, dok će ostali kantoni imati ponder 1.

Sredstva dobijena na osnovu izmjena Zakona nisu imala unaprijed određenu namjenu. Tuzlanski kanton je, prema riječima resornog ministra, ta sredstva iskoristio za nekoliko postojećih mjera i aktivnosti, uključujući opremanje policije i početak izgradnje Kampusa.

Ministar finansija Tuzlanskog kantona ističe da su u toku pripreme za rekonstrukciju zgrade Vlade, bivše zgrade Soda So, a da je program kapitalnih izdataka za budžetske korisnike ove godine iznosio oko 10 miliona KM, sredstva koja su povučena za obrazovne ustanove. Takođe, Tuzlanski kanton već od 2022. godine pruža pomoć penzionerima i uvodi naknadu porodiljama od 996 maraka, ističući da je napravljen značajan pomak u pogledu davanja i kapitalnih projekata. Prema njegovim riječima, za realizaciju tih projekata potrebna je osnovica u Budžetu, a ova sredstva pomažu u ostvarivanju tih ciljeva.

S druge strane, u Kantonu Sarajevo se suočavaju s problemima u ispunjavanju obaveza koje su povezane s mjerama uvedenim prije nekoliko godina. Kako navodi Kalamujić, postoje rashodi koji su planirani prema prethodnim prihodima, a sada je potrebno provesti restrikcije i tražiti nove izvore prihoda. Opozicija u Kantonu Sarajevo slaže se da je promjena Zakona smanjila prihode u Budžetu, ali smatraju da se problemi s financijama ne mogu potpuno pripisati samo promjenama u ponderima. Zastupnica u Skupštini KS, Vedrana Vujović, sugerira da se Kanton Sarajevo mora okrenuti EU fondovima, posebno pretpristupnim, koji pružaju značajna sredstva za projekte, naročito u oblasti zaštite okoliša i drugih programa.

Iz Vlade Kantona Sarajevo planiraju uputiti inicijativu Federalnom parlamentu za izmjene zakonskih odredbi, kako bi se promijenili koeficijenti raspodjele. Čavalić smatra da takva inicijativa neće biti prihvaćena u Parlamentu, jer poslanici iz drugih kantona neće glasati protiv interesa svog kantona.



Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija