Novi Zakon o odgoju i obrazovanju u KS: Škole obavezne da organizuju produženi boravak učenika
Skupština Kantona Sarajevo je usvojila Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, donoseći niz značajnih izmjena koje će unaprijediti obrazovni sistem u ovom kantonu. Usvajanje ovog jedinstvenog zakonskog akta predstavlja korak naprijed u usklađivanju pravnih rješenja za osnovno i srednje obrazovanje, omogućavajući cjelovito uređenje odgojno-obrazovnog rada u školama.
Prema riječima predstavnika Ministarstva odgoja i obrazovanja KS, novi zakon jača ulogu Javne ustanove Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja, pružajući dodatnu institucionalnu podršku unapređenju obrazovnog sistema i kvaliteta obrazovanja.
Jedna od ključnih izmjena novog zakona je obavezno školovanje do kraja srednjoškolskog obrazovanja. Takođe, predviđeno je organizovanje produženog boravka učenika u redovnim osnovnim školama, koji može biti sufinansiran iz Budžeta Kantona Sarajevo. Ova mjera ima za cilj pružiti dodatnu podršku učenicima i njihovim roditeljima.
Novi zakon prepoznaje važnost evidencije neprihvatljivih oblika ponašanja i drugih faktora koji mogu ugroziti interese učenika. U skladu s tim, predviđa se provođenje mjera odgojno-obrazovne podrške i stručnog tretmana za učenike osnovnih i srednjih škola. Takođe, zakon omogućava preusmjeravanje učenika na zanimanja različitih stepena u skladu sa procjenom nastavničkog vijeća i zahtjevima učenika ili roditelja.
Prepoznati su i programi razmjene učenika, programi za djecu iz dijaspore i iseljeništva, te posebni programi za nadarene i talentovane učenike, učenike s teškoćama u razvoju, učenike s invaliditetom i povratnike iz inostranstva. Prvi put je prepoznata i “Škola u bolnici” za učenike na dužem bolničkom liječenju.
Jasno su definisani kurikulum, kurikulum u širem i užem smislu, te su predviđeni mehanizmi za uspostavu interne i eksterne ocjene kvaliteta odgojno-obrazovnog rada. Takođe, Skupština KS će obezbijediti minimalno 3,5% od ukupnih prihoda Budžeta KS za nabavku opreme, investiciono održavanje, materijal i sitan inventar, te tekuće održavanje škola.
Zakon omogućava besplatan javni prevoz za sve učenike osnovnih i srednjih škola. Poseban akcent stavljen je na suzbijanje maloljetničke delikvencije i prepoznavanje faktora rizika kroz interresorni pristup i provođenje akcionih planova.
Definisano je i kontinuirano stručno usavršavanje svih radnika škola, kao i licenciranje direktora. Zakonom je predviđeno obavezno praćenje nastavka obrazovanja učenika kojima je izrečena mjera “isključenje iz srednje škole”.