Odmor postaje luksuz: Ljetovanje sve teže dostupno građanima
Odmor postaje luksuz
Sve veća inflacija i poskupljenja širom svijeta i regije ozbiljno prijete da ljetovanje postane luksuz koji si prosječna porodica više ne može priuštiti.
Građani Bosne i Hercegovine, suočeni sa stagnirajućim platama i rastućim cijenama goriva, hrane, smještaja i usluga, već sada sve češće odustaju od planova za odmor.
Ljetovanje za četveročlanu porodicu na Jadranu ili u inostranstvu sada iziskuje budžet koji prelazi višemjesečne prihode mnogih domaćinstava. Samo sedam dana mora uz sve takse i dodatne troškove sve više izgleda kao nedostižan cilj.
Ni turističke destinacije nisu ostale imune – u Grčkoj, Hrvatskoj, Italiji i Turskoj cijene smještaja i restorana nezaustavljivo rastu. Avionske karte i turistički aranžmani više ne nude atraktivne popuste, pa je i “first minute” ponuda izgubila svoju svrhu.
Za mnoge, jedina realna opcija ovog ljeta biće ostanak kod kuće ili kraći izleti unutar zemlje. Ljetovanje, nekada podrazumijevana rutina, sve više postaje luksuz rezervisan za bogatije slojeve društva.