“Pamučne maske ne štite od korona virusa”

“Pamučne maske ne štite od korona virusa”


Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak poručio je u utorak da zdrave osobe ne moraju nositi jednoslojne platnene zaštitne maske prilikom ulaska u trgovine i druge javne prostore, jer te maske ne štite od korona virusa.

Aktivirana VIBER grupa o aktuelnostima vezanih za koronavirus Covid-19

Nacionalni stožer za civilnu zaštitu nije izdao preporuku da zaštitne maske trebaju nositi zdrave osobe niti smatra da je to potrebno, rekao je Capak na konferenciji za novinare Nacionalnog stožera.

Zaštitne maske u Sarajevu: “Cijena 2 KM a ko nema, onda je BESPLATNO!”

“Jednoslojne pamučne zaštitne maske nisu učinkovite kod zaštite od korona virusa i imaju samo psihološko značenje. Nema smisla tražiti od zdravih ljudi da nose takve maske pri ulasku u trgovine i druge javne prostore”, kaže Capak.

“U zaštiti od širenja korona virusa djelotvorne samo posebne maske s filterima koji sprječavaju prolazak virusa. Njih sada u Hrvatskoj koristi zdravstveno osoblje. Ako se pravilno koriste, virus kroz njih neće proći”, pojasnio je Capak komentirajući situaciju u kojoj trgovci od građana traže da nose maske, a s druge strane zbog nestašice maske nije moguće nabaviti.

Platnene, pamučne maske mogu djelomično otežati prenošenje ‘obične prehlade i gripe’, ne i u slučaju korona virusa.

Stožer je izdao samo preporuku da oboljeli od koronavirusa koriste troslojnu kiruršku masku s plastičnim slojem koji zadržava vrlo sitne čestice.

“Izdana je preporuka da hiruršku masku koriste oboljeli kako bi zaštitili ljude oko sebe. No, korona virus kod dugotrajne upotrebe te maske, može prijeći i tu barijeru”, rekao je.

Ministar gospodarstva Darko Horvat danas je rekao da hrvatska Vlada intenzivno radi na rješavanju nestašice zaštitne opreme, a tokom današnjeg dana “veliki avion” s takvom robom stiže u Hrvatsku iz Kine.

Osposobljavaju se i drugi pravci, prvenstveno avionske linije kojima će se moći ne samo iz Europe, već i iz Kine i Indije dopremati zaštitnu opremu jer su svi standardni dobavljači takve vrste roba zatrpani narudžbama iz Hrvatske, Europe i cijeloga svijeta.

Pokretanja proizvodnje takve robe u Hrvatskoj otežava potreba specifičnog repromaterijala.

“Nekoliko kompanija u ovom trenutku testira antivirusno neke materijale koje su uspjeli nabaviti. Ako se potvrdi da zadovoljavaju uvjete, i Varteks i Calzedonia vrlo brzo kreću s proizvodnjom”, rekao je Horvat.

Dodao je i kako je prije nekoliko dana ustrojena konekcijska točka unutar koje se na web stranici ili direktno telefonom mogu javiti oni koji nude neku robu i oni koji nešto traže.

“Stavili smo se u ulogu povezivača potraživača i dobavljača sredstava dezinfekcije i zaštitnih sredstava”, rekao je Horvat.


Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija