Parlamentarna komisija dobila objašnjenje od SIPA-e: Evo kako je Nešić prošao provjere
Komisija za borbu protiv korupcije Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH zaprimila je izvještaj Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) o tome kako je 2023. godine data saglasnost za imenovanje Nenada Nešića na funkciju ministra sigurnosti BiH.
Ovo je učinjeno uprkos činjenici da su istrage u predmetu protiv njega u toku od 2019. godine.
Zahtjev za informacijama uslijedio je nakon hapšenja Nešića i određivanja pritvora.
Uz njega, uhapšeni su i Mladen Lučić te Milan Dakić, koji su osumnjičeni za krivična djela kao što su udruživanje radi činjenja krivičnih djela, pranje novca, zloupotreba službenog položaja i primanje mita.
Postavljalo se pitanje kako je Nešić prošao provjere?
SIPA je, pozivajući se na odredbe Zakona o Vijeću ministara BiH i Zakona o SIPA-i, objasnila da su 6. januara 2023. godine izvršili provjeru istinitosti podataka koje je Nenad Nešić, kao kandidat za ministra, naveo u svojoj Izjavi na obrascu Centralne izborne komisije BiH. Ova provjera je obavljena na zahtjev predsjedavajuće Vijeća ministara, Borjane Krišto.
Konačni izvještaj o istinitosti informacija koje je naveo kandidat za ministra, Nenad Nešić, proslijeđen je predsjedavajućoj Vijeća ministara na daljnje postupanje i razmatranje. Nakon dostavljanja izvještaja, nisu stigli dodatni upiti u vezi s provjerama, kako navode iz SIPA-e.
Ovlaštenja i način postupanja SIPA-e prilikom provjera informacija kandidata za ministre jasno su definirani članom 10d, stavom 5. Zakona o Vijeću ministara BiH. Prema ovom članu, SIPA je odgovorna za provjeru tačnosti dostavljenih informacija i podnošenje konačnog izvještaja organu koji je nadležan za imenovanje.
“Nijedna odredba ovog stava neće se tumačiti, ni direktno ni indirektno, tako da se na bilo koji način ili u bilo kojem obliku proširuju nadležnosti SIPA-e u sprečavanju, otkrivanju i istraživanju krivičnih djela i/ili da se na neki drugi način SIPA ovlašćuje da obavlja druge zadatke ili nadležnosti osim onih koji se strogo odnose na provjeravanje tačnosti podataka koji se dostavljaju na osnovu ovog stava”, izjavili su iz SIPA-e.
Ističu da je iz odredbi ovog zakona vidljivo je da SIPA ne vrši sigurnosnu provjeru na način kako je to propisano Zakonom o zaštiti tajnih podataka.
“Također, Državna agencija za istrage i zaštitu ne daje nikakvu vrstu saglasnosti, niti na bilo koji način učestvuje u daljnjoj proceduri za imenovanje kandidata za ministre i zamjenike ministara u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine.