Plenković i Krišto se sastali: Novi ugovor o granicama pred potpisom, u fokusu i Južna interkonekcija
Naglasak na evropskom putu i ravnopravnosti naroda
U Mostaru je održan sastanak hrvatskog premijera Andreja Plenkovića i predsjedavajuće Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjane Krišto, na kojem su u središtu razgovora bili infrastrukturni i ekonomski projekti od zajedničkog interesa.
Poseban akcenat stavljen je na Južnu plinsku interkonekciju, za koju je istaknuto da ima ključni značaj za dugoročnu energetsku stabilnost Bosne i Hercegovine. Sagovornici su razmatrali naredne korake potrebne za realizaciju ovog projekta.
„U fokus stavljamo daljnje intenziviranje gospodarske suradnje Hrvatske i BiH, europski put te jednakopravnost sva tri konstitutivna naroda u BiH“, poručio je Plenković.
Govoreći o regionalnoj saradnji, najavljen je i završetak pregovora o novom ugovoru koji se odnosi na granične prijelaze između dvije zemlje.
„Radujemo se skorom zaključenju pregovora o novom Ugovoru o graničnim prijelazima, kojim ćemo ostvariti još veću prometnu povezanost“, objavio je Plenković.