Pogledajte transport betonskih nosača za Čengiz kako bi završili sanaciju željezničke pruge

Pogledajte transport betonskih nosača za Čengiz kako bi završili sanaciju željezničke pruge


Sanacija željezničke pruge u Jablanici, koja je uništena u razornim poplavama i klizištima početkom oktobra, započela je 30. novembra prošle godine. Napredak na lokalitetu Komadinovo Vrelo

Kada je u pitanju rekonstrukcija pruge na lokalitetu Komadinovo Vrelo, radnici turske kompanije Cengiz Insaat Sanayi ve Ticaret, koja je preuzela sanaciju, još prije Nove godine završili su ugradnju betona za upornjake. Prema riječima Alenka Topuza, građevinskog inženjera, sada se čeka na nosače koji bi trebali stići u ponedjeljak (13. januara).

“Očekujemo da će nosači stići u ponedjeljak na lokalitet, a isti dan ćemo izvršiti njihovu ugradnju, odnosno montažu. Armirano betonske prenapregnute nosače radi firma koju smo mi angažirali i koja nas prati i tokom radova na izgradnji autoputa. Naglasio bih da zbog vremenskih uvjeta koji su bili nepovoljni za samu proizvodnju nosača i betona, njihova proizvodnja trajala nešto duže nego što smo očekivali, ali srećom i to je završeno i očekujemo ih u ponedjeljak. Nakon toga radnici kompanije Cengiz imaju još oko sedam dana posla, a potom će Željeznice Federacije BiH preuzeti ostali dio radova – ugradnju tucanika, pragova i šina, te elektrifikaciju,” pojasnio je Topuz.

POGLEDAJ GALERIJU

Transport betonskih nosača

Sinoć su betonski nosači krenuli iz Jelaha prema Jablanici, a prevoz organizira firma INŽINJERING1. Očekuje se da će nosači stići na lokalitet Komadinovo Vrelo u ponedjeljak. Nakon dolaska, radnici će odmah započeti s njihovom ugradnjom.

Ništa manje bitna lokacija koju je kompanija Cengiz također radila jeste 40 metara pruge u Donjoj Jablanici koja je, prema riječima Topuza, bila u potpunosti uništena.

“Tu smo izveli jedan armirano betonski propust u dužini od 18 metara, širine tri metra i visine dva metra. To smo u rekordnom roku završili, gdje je ugrađeno više od 600 kubika nasipa. Pritom smo pomogli Željeznicama FBiH jer smo sa našom mehanizacijom ugradili tampon i pružili pomoć oko tucanika. Time smo im omogućili da mogu pristupiti polaganju pragova i šina. To je od velikog značaja, jer su isti taj dan počeli sa sanacijom drugih dijelova pruge, kontaktne mreže, pragova koji su ostali bez tucanika. Željeznicama FBiH smo omogućili pristup doslovno do mosta Komadinovo Vrelo,” istakao je Topuz.

Sanacija željezničke pruge u Jablanici napreduje, a radovi na Komadinovom Vrelu i Donjoj Jablanici su u završnoj fazi. Dolazak betonskih nosača iz Jelaha predstavlja ključni korak u završetku radova. Željeznice Federacije BiH preuzeće preostale radove, uključujući ugradnju tucanika, pragova, šina i elektrifikaciju, kako bi se pruga vratila u funkciju što je prije moguće.


Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija