Pojedinci u Sarajevu i danas rade, ‘Radimo za 1. maj’: Sutra je bajram, danas moram da radim, odmarat ću sutra!
Međunarodni praznik rada – Prvi maj obilježava se širom svijeta, u znak sjećanja na dan kada su radnici u Čikagu štrajkom i protestima počeli da se bore za osmosatno radno vrijeme.
Podsjetnik je to na velike radničke proteste održane u Chicagu 1. maja 1886. godine, kada je u sukobima s policijom poginulo više radnika, a pet je radnika osuđeno na smrt.
Cijelo 19. stoljeće bilo je obilježeno bezdušnim iskorištavanjem radnika. Niske plaće i višesatni dnevni rad, od 12, čak i 18 sati za odrasle pa i djecu, iscrpljivao je ljude koji su u svim zemljama razvijenog kapitalizma štrajkovima zahtijevali dostojnije uvjete rada i života. Štrajkaški pokreti doživjeli su najveći zamah u SAD.
Borba za prava
Oko 40.000 radnika protestovalo je u Čikagu 1. maja 1886. godine, ističući zahtjeve simbolizirane u tri osmice: 8 sati rada, 8 odmora i 8 kulturnog obrazovanja. Policija je trećeg maja intervenisala i ubila nekoliko demonstranata, a ranila oko 50 radnika. Brojni demonstranti su uhapšeni, a vođe su izvedene pred sud. Petoro ih je osuđeno na smrt, a trojica na dugogodišnju robiju.
Drugi kongres Radničke internacionale je odlučio da se od 1890. godine, 1. maja širom svijeta održavaju masovne manifestacije, demonstracije i štrajkovi, kao jedan od vidova klasne borbe Već od sljedeće godine taj dan se slavi kao međunarodni dan opšte solidarnosti radništva. Do kraja 19. i početkom 20. stoljeća dobilo masovne razmjere.
Tokom sljedećih godina radnici su u zapadnim zemljama, uz posredovanje sindikata i sporazumijevanje s poslodavcima, odnosno državom, postigli zapažene uspjehe u borbi za svoja prava pa su s vremenom smirene socijalne tenzije.
U BiH su prve demonstracije održane 1906. godine
Međunarodni praznik rada obilježava se velikim marševima, akcijama i demonstracijama, koje organizuju različiti pripadnici i simpatizeri radničkog, sindikalnog i širokog antikapitalističkog pokreta.
U BiH su prve demonstracije održane 1906. godine. Nakon Drugog svjetskog rata 1. maj počeo se slaviti u znaku borbe za očuvanje svjetskog mira. I u Hrvatskoj praznik rada počeo se slaviti 1890. godine. Hrvatski radnici istaknuli su zahtjeve u znaku tri osmice. Zagrebački su radnici kao uvod u proslavu te godine održali niz štrajkova i skupova. Prvi maj u Srbiji obilježen je prvi put 1893. godine protestnim skupovima u Beogradu. Posljednjih godina, prvomajski protesti ponovo dobijaju vidove protestnih okupljanja nezadovoljnih radnika, čiji položaj, zbog ekonomske krize, postaje sve teži.
Danas protesti u Sarajevu
Sindikat rudara Federacije BiH Sinan Husić najavio je jučer da će oko 500 rudara danas doći u Sarajevo kako bi, simbolično, na Međunarodni praznik rada tražili da se njihova prava ispoštuju i da dobiju usaglašen kolektivni ugovor.
Prvomajska protestna šetnja i okupljanje članova očekuje se na platou Željezničke stanice sa početkom u 09:30 sati, odakle će učesnici mirnom šetnjom u koloni krenuti ka zgradi Vlade Federacije BiH, a potom Vilsonovim šetalištem ka zgradi JP „Elektroprivreda BiH“ d.d. Sarajevo. U Sarajevu se danas očekuje i mirni protestni skup u organizaciji Sindikata metalaca FBiH kojem će prethoditi protestna šetnja. Okupljanje će biti na Trgu Prvog korpusa Armije RBiH, a odatle će se prošetati nekoliko ulica, sve do zgrade Vlade FBiH ispred koje će biti održan protest.
Također, Sindikat solidarnosti u Tuzli organizuje tradicionalni prvomajski protest pred spaljenom zgradom “Soda So”, a za učesnike je predviđena i podjela hrane.
Inspekcija kontroliše
Inspektori rada Kantonalne uprave za inspekcijske poslove (KUIP) Kantona Sarajevo, tokom prvomajskih i bajramskih praznika provoditi će pojačane aktivnosti nadzora nad radom poslodavaca u pogledu poštivanja prava radnika na uvećanje plaće za rad.
KUIP poziva sve poslodavce koji će raditi u vrijeme praznika na obavezu poštivanja Zakona o radu kojim je propisano da radnik ima pravo na povećanu plaću za rad na dan praznika ili nekog drugog dana za koji je zakonom određeno da se ne radi.
– Ujedno najavljujemo da će kontrole na ove okolnosti biti nastavljene i tokom cijelog mjeseca juna, do kada svi radnici kojima je to pravo uskraćeno kantonalnoj inspekciji rada mogu podnijeti prijavu radi pokretanja postupka inspekcijskog nadzora. Provjere poštivanja navedenih zakonskih obaveza kod poslodavaca inspektori će vršiti tokom mjeseca jula – kazali su iz KUIP-a.
Zakon o radu ne zabranjuje rad u vrijeme praznika ali zato propisuje novčane sankcije jer se plate ne povećaju za radnike, u skladu sa Zakonom, a novčane sankcije iznose od 1.000 do 3.000 KM, odnosno od 2.000 do 5.000 KM za odgovorne osobe i poslodavce registrirane kao fizički subjekti.
Ipak, i pored toga što je nedjelja i što 1. maj, pojedini poslodavci će danas nastaviti sa radom i to pojačanim tempom. U izjavi za naš portal, jedan od sarajevskih frizera koji nije htio otkrivati svoj identitet nam je rekao da danas mora da radi, jer sutra je bajram.
“Sutra je bajram, a znate šta to znači za nas frizere. Danas se veliki broj ljudi šiša i uređuje pred ovaj veliki muslimanski praznik, tako da i pored toga što je danas 1. maj, na neki način zbog obima posla prinuđeni smo da vrata salona ostavimo otvorenim. Odmarat ćemo sutra”, izjavio nam je naš sagovornik kroz smijeh.
U Sarajevu su se tako proteklih na nekim radnjama mogle vidjeti table sa natpisom ‘Radimo za 1.maj’ kojima su pojedini poslodavci obavjestili svoje mušterije da neće zatvarati vrata svojih radnji tokom ovog praznika.