Potresna ispovijest migranta: Dok jednog muče, drugi mora gledati

Potresna ispovijest migranta: Dok jednog muče, drugi mora gledati


Nakon pola sata su me prvi put pretukli metalnim šipkama, a onda su mi četvorica u crnim uniformama prvo dali injekciju u koljeno, za koju sam mislio da je protiv bolova. Potom su mi užarenom metalnom šipkom spržili dio desne potkoljenice”

Hrvatski policajac mi je na rastanku jasno pokazao šta me čeka ako ponovo krenem tim putem – slika moje dva puta žigosane noge na displeju telefona, potkoljenice spržene na istom mjestu kao i prošli put”, od kraja ove bolne epizode počinje svoju priču Faiz. Faizu, ovo ćemo ime koristite za potrebe teksta, a pravi identitet je poznat redakciji, je to bio 25. neuspješni pokušaj da se domogne boljeg sutra; svaki put bi bio uhvaćen i hrvatska bi ga policija u kombiju istovarila na granici s Bosnom. Sada sjedi u migrantskom kampu Bira pored Bihaća i polako, do u sitne detalje, priča svoju strašnu priču. Strašnu za slušati i još težu za prepričati zabilježio je Damir Šagolj za Jutarnji.

Iz Pakistana je, tek su mu 22 godine, i potpuno je slomljen. U Bosnu je došao davno, još prije osamnaest mjeseci, i od tada neuspješno pokušava preći preko Hrvatske i Slovenije u neku od zemalja Europske unije koja će ga primiti, a ne istovariti natrag u tamni vilajet, u blato kod Velike Kladuše. Po profesiji je kuhar, a specijalnost mu je kineska brza hrana.

“Početkom septembra sam pokušao preći preko Hrvatske, ali su me brzo uhvatili. Mene i manju grupu migranata iz raznih zemalja. Odveli su me”, kaže Faiz, “s još šestoricom u policijsku stanicu prema Zagrebu”. I tu počinje zastrašujući dio njegove svakako užasne priče. Priča je polako i koncizno, gledajući u pod ili u stranu. Tek ponekad, kad ga strašno zaboli, digne pogled i zastane, kao da čeka moju reakciju.

“U prostoriji u koju su me smjestili već su bila četvorica ranije uhvaćenih Afganistanaca, s ranama na nogama”, nastavlja mladi Pakistanac. “Nakon pola sata su me prvi put pretukli metalnim šipkama, a onda su mi četvorica u crnim uniformama prvo dali injekciju u koljeno, za koju sam mislio da je protiv bolova. Potom su mi užarenom metalnom šipkom spržili dio desne potkoljenice”. Još gore od toga ga je bolio, priča do u neprijatne tančine, bijeli prah kojim su mu posuli na ranu. “Dok su mene mučili, drugi migrant je gledao”, Faiz objašnjava da su bili podijeljeni u parove, dok jednog maltretiraju, drugi mora gledati.

Pretučeni na granici

Nakon toga su im dali neki papir da potpišu – naravno da im nije bilo jasno što je na papiru napisano – potrpali su ih u kombi i odvezli nazad u Bosnu. Na granici su ih još jednom pretukli.

Izranjavan, Faiz se vratio u kamp Bira, gdje su ga previli i ponovo primili. Cijelu je svoju priču, do u detalje, ispričao humanitarnim radnicima, kojima je zadatak da ovakve slučajeve dokumentiraju i da ono što su čuli proslijede dalje. To je bilo početkom septembra.

Faiz je ponovo pokušao nakon dvadesetak dana, čim se malo oporavio. “Ovaj put prelazim s grupom od dvadesetak migranata u blizini Velike Kladuše, ali dok smo čekali kombi koji nas je trebao pokupiti s hrvatske strane granice, pojavila se policija. Odveli su nas u malu stanicu koja je”, nastavlja Faiz, “smještena odmah pored crkve, na nekom malom putu”. Njega su odvojili od ostalih, navodno ga prepoznavši po slikama s Facebooka koje su objavljene nakon prvog žigosanja. Ovaj put nije bilo ni injekcije ni bijelog praha ni crnih uniformi, ali bilo je premlaćivanja i prženja metalnom šipkom, govori mladi Pakistanac potpuno spustivši pogled, i to na istoj potkoljenici kao i prethodni put.

Nakon mučenja, ponovo su ga strpali u kombi i nazad u Bosnu. Ovu su epizodu sa strane, ne učestvujući u maltretiranju, gledali jedna žena i jedan krupniji policajac. “On ima dobro srce”, kaže Faiz, “i bile su mu stalno vlažne oči dok me je gledao”. Na kraju mu je krupni policajac, kroz suze, ugurao 100 kuna u ruke.

Nikoga nije briga za ljudska prava

Faiz se opet vraća Bihać, gdje su ponovno počela beskrajna previjanja i čišćenja rane koja ni danas, mjesec i po nakon drugog žigosanja, ne izgleda ništa bolje.

Na silna maltretiranja, uključujući i fizička zlostavljanja, migranata koji se iz Bosne preko Hrvatske i Slovenije pokušavaju domoći “Europe”, ukazuju brojni izvještaji nevladinih organizacija, novinske vijesti i socijalne mreže. Na terenu, u okolini Bihaća koji vrvi od migranata, takvih svjedočanstava ima na svakom ćošku. Dugačka je i strašna lista prava i zakona koji se ovdje krše, ali kao da nikoga nije briga.

Upitan o ovom slučaju, MUP RH je odgovorio da se ne mogu očitovati o ovom slučaju, s kojim nisu upoznati i o kojem ne znaju detalje. Ali napominju nam da su vidjeli identične rane i da su one, po njihovim saznanjima, “obrazac kažnjavanja i mučenja od strane kriminalnih krijumčarskih grupa unutar i izvan kampova u Bosni i Hercegovini”.

Osim Faizovog, osoblje IOM-a, koje upravlja i kontrolira kampove u i oko Bihaća, i humanitarne medicinske ekipe, koje bi morale znati za i tretirati ovakve slučajeve, nisu upoznati ni s jednim sličnim primjerom ovakvih rana, koji bi mogao biti posljedica mučenja i kažnjavanja u i oko kampova na sjeveru Bosne.

S bosanske strane je situacija, tipično i očekivano, komplikovanija od one u EU – stvari se rješavaju ad hoc, procedure su ili nepostojeće ili upitne, nema mehanizama ni kapaciteta da se s ovim, za tako siromašnu državu, realno ogromnim problemom sistematski bori. Iako ih ne presreću po šumama i puteljcima, u njih ne pucaju niti ih vraćaju odakle su došli, migrantima ni ovdje nije lako i mnoga im se prava krše.

Pravila, zakone i silne konvencije koje štite migrante je, na ovom djelu njihovog križnog puta, lako ne poštovati. Rijetki novinari, nešto volontera i humanitarne organizacije su tu da posvjedoče i urade svoj posao, a oni u čijim je rukama prava moć da poštuju zakone i pomognu nesretnicima.

Ne treba zaboraviti da je bosansko društvo, a Bihać tu nikako nije iznimka, i dalje duboko istraumatizirano svojom recentnom prošlošću i tek nešto boljom sadašnjošću. Ljudima je dosta svoje muke i teško je u njima održati empatiju koje, iako je u početku bilo, sada ima sve manje.

Ulice su pune migranata koji kao zombiji sami ili u malim grupama bauljaju okolo, tegleći svoju muku u ruksacima i plastičnim vrećama. Skvotove u napuštenim zgradama posjećuju jedino rijetki volonteri i policija kada ih dođe pokupiti, potrpati u autobuse i odvesti u kamp Vučjak. Koliko migranata ima u ovom dijelu Bosne teško je izbrojati, sigurno previše za ipak mali i dosta siromašan grad. Donacija ima, ali se teško oteti dojmu da milioni odlaze u nekom drugom smjeru od onog gdje su najpotrebniji.

Šatori nabacani u blatu

Migranti su laka meta i nisu rijetka svjedočenja i snimci na kojima se vidi kako ih, uglavnom uniformirana lica, tuku ili na drugi način krše njihova prava. Na ulici, u skvotovima ili Vučjaku, čak i u kampovima u kojima o sigurnosti vode računa zaštitari. Službenici iz IOM-a mi to potvrđuju, kažu da, događa se, a oni uredno incident prijave policiji i insistiraju da se p


Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija