Kemal Čaušević, bivši direktor Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine (UIOBiH), suočava se s pravnim problemima zbog prinudne naplate 1,72 miliona KM nelegalno stečenih sredstava.
Dok država pokušava naplatiti dug prodajom njegovih nekretnina, članovi njegove porodice podnose tužbe tražeći svoje dijelove imovine.
Čauševićeva supruga, majka i sestra traže da budu upisane kao suvlasnice na osam nekretnina koje je Sud BiH blokirao.
Supruga Aida Čaušević poziva se na pravo zajedničke imovine stečene u braku, dok majka Džemila i sestra Envera Ramić traže stan naslijeđen od pokojnog oca, iako su se prvobitno odrekle svog dijela u ostavinskom postupku.
Sud BiH je, nakon Čauševićeve pravosnažne presude u maju 2023. godine, pokrenuo prinudnu naplatu jer on nije platio dug u roku od 30 dana. Bivši direktor UIOBiH je osuđen zbog primanja mita od firmi za uvoz tekstila, dok je oslobođen optužbi za pranje novca.
Tužioci iz Tužilaštva BiH ističu da privatne tužbe članova porodice neće zaustaviti proces naplate, jer država ima pravo prve naplate. Međutim, pravni stručnjaci upozoravaju da bi porodica mogla otežati naplatu i prolongirati proces.
Pravnici i stručnjaci ukazuju na nedostatak zakona i institucija na državnom nivou koje bi efikasno upravljale oduzetom imovinom, što dodatno komplikuje slučaj. Sarajevski advokat Mirza Ališah ističe da je napravljena greška jer nije spriječeno prebacivanje imovine na treća lica.
Dok se Čauševićeva porodica bori za povrat imovine, državni tužilac Dubravko Čampara vjeruje da će država uspjeti naplatiti dug, bez obzira na pravne izazove koje porodica postavlja.