Prvi ozbiljniji snijeg stigao u BiH: Zimski vikend, pa naglo zatopljenje i rijedak vremenski obrat

Prvi ozbiljniji snijeg stigao u BiH: Zimski vikend, pa naglo zatopljenje i rijedak vremenski obrat


Meteorolozi iz BH Meteo tima najavili su ranije da nas od danas očekuje prvi ozbiljniji snijeg ove sezone. Prema njihovim podacima, veći dio Bosne i Hercegovine mogao bi u narednim danima dobiti između 2 i 10 centimetara snježnog pokrivača, dok se u brdsko-planinskim područjima, kao i u pojedinim nižim predjelima sjeverozapadne BiH, očekuje 10 do 20 centimetara snijega.

Na višim planinama moglo bi pasti i više od 20 centimetara novog snijega, dok će jug zemlje ostati bez snježnih oborina.

„Veći dio zemlje prekrit će od 2 do 10 centimetara snijega. U brdsko-planinskim krajevima, kao i u pojedinim nižim krajevima na sjeverozapadu, past će od 10 do 20 centimetara, a na višim planinama očekuje se više od 20 centimetara snijega. Na jugu neće biti snijega“, poručili su iz BH Meteo tima.

Najavljeni pad temperature i prodor hladne zračne mase stvorit će uslove za formiranje snježnog pokrivača u većem dijelu zemlje. Meteorolozi upozoravaju vozače da budu oprezni, posebno u jutarnjim i večernjim satima, kada je moguća poledica na cestama, uz smanjenu vidljivost i klizave kolovoze.

Prema prognozi Federalnog hidrometeorološkog zavoda (FHMZ), danas će u BiH preovladavati oblačno vrijeme. U većem dijelu zemlje padat će snijeg, dok će na jugu padati kiša. Temperature zraka kretat će se između -3 i 2°C, a na jugu od 6 do 10°C. U nedjelju se nastavlja slično vrijeme – oblačno, sa slabim snijegom u većem dijelu zemlje i kišom na jugu. Jutarnje i dnevne temperature bit će između -4 i 2°C, na jugu od 4 do 8°C.

Svoju detaljnu prognozu dao je i poznati regionalni meteorolog Marko Čubrilo, koji najavljuje jače zahladnjenje nad cijelom regijom tokom vikenda.

„U subotu i nedjelju očekuje se jače zahladnjenje nad cijelom regijom, uz oborine, mjestimice i obilnije. Grmljavinski pljuskovi ponajprije se očekuju nad južnim Jadranom, ali su mogući i na jugoistoku Srbije. U brdsko-planinskim predjelima, iznad 700 metara nadmorske visine, padat će snijeg, iznad 800 metara i obilan. Snijeg je moguć i u nizinskim područjima Hrvatske, BiH te zapadne i sjeverne Srbije, ali se veće povećanje snježnog pokrivača u nizinama ne očekuje“, naveo je Čubrilo.

On dodaje da će puhati umjeren zapadni i sjeverozapadni vjetar, a maksimalne temperature za vikend kretat će se od 0 do +7°C. U ponedjeljak ujutro očekuje se slab do umjeren mraz, a danju suho i hladno uz slab vjetar. Već u utorak, s približavanjem nove hladne fronte Alpama, očekuje se jačanje južnog strujanja i naglo zatopljenje, posebno nad istočnim dijelom regije, pa bi maksimalne temperature mogle ići od 4°C na zapadu do 15°C na istoku.

Na zapadu se u utorak očekuje jače naoblačenje s kišom, te snijegom iznad oko 800 metara nadmorske visine. U drugom dijelu naredne sedmice, uz novo zahladnjenje, prognoziraju se povremene oborine, uz granicu snijega koja bi se mogla spuštati oko 700 metara nadmorske visine. Postupan prestanak oborina, prema trenutnim procjenama, uslijedio bi tek krajem mjeseca.

Meteorolozi naglašavaju da se radi o svojevrsnom „rijetkom fenomenu“ naglog zimskog prodora, praćenog brzom promjenom vremena – od pravog zimskog ugođaja za vikend, do ponovnog povratka kasnojesenskog režima već od početka iduće sedmice. Nakon kratkog „izleta u zimu“, kako kaže Čubrilo, od nedjelje i utorka ponovo nas očekuju više temperature i promjenjivo, vjetrovito vrijeme.


Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija