RAK ne sjedi skrštenih ruku: Televizije u BiH kažnjene zbog puštanja erotskog sadržaja
Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) BiH kaznila je jednu televiziju s 1.000 eura zbog emitovanja muzičkog spota u kojem pjevačica u ulozi učiteljice provodi čas s maloljetnicima, izvodeći erotske plesove, skidajući odjeću i dijeleći slatkiše.
Ovaj slučaj nije usamljen, jer je još nekoliko televizijskih stanica kažnjeno zbog emitovanja sadržaja koji promoviše nasilje, upotrebu narkotika i druge neprimjerene teme, što predstavlja kršenje zakona.
Jedan javni RTV servis u proteklih pet godina kažnjen je dva puta zbog emitovanja neprikladnih filmova u dnevnom terminu bez označene dobne granice. U jednom od filmova prikazane su scene koje uključuju muške genitalije, oralni seks i brojne vulgarne izraze. RAK je ocijenio da takvi sadržaji “dovode u pitanje dobrobit i dostojanstvo djece i maloljetnika” i izrekao kaznu od ukupno 2.000 eura.
Privatne televizije također su bile predmet sankcija. Jedna od njih emitovala je film sa scenama nasilja nad ženama i upotrebom narkotika u dnevnom terminu, iako je bila istaknuta oznaka “16+”. Takav sadržaj, prema pravilima, može biti prikazan tek nakon 22 sata.
Kodeks i odgovornost medija
RAK je zadužen za nadzor poštivanja kodeksa emitovanja koji zabranjuje sadržaje s brutalnim nasiljem i pornografijom. Reality i pseudoreality programi u BiH mogu se emitirati samo od ponoći do šest ujutro. Iako agencija nema pravo cenzurirati sadržaj, djeluje po prijavama gledalaca, a u posljednjih pet godina izrečeno je pet novčanih kazni i jedna opomena.
U izjavi za medije iz RAK-a su poručili da umjetnički sadržaji poput muzičkih spotova trebaju prostor za kreativnost, ali bez promoviranja predrasuda, nasilja ili diskriminacije.
Utjecaj na djecu i društvo
Psiholozi upozoravaju da su mediji ključni faktor u oblikovanju dječijeg ponašanja. “Djeca su poput voska, oblikuju se prema modelima koje im nudimo. Ako je njihov uzor jutjuber koji promovira nasilje, to postaje dio njihovog razvoja,” istaknuo je psiholog Bojan Džilit.
Roditelji se također suočavaju s izazovima. Almir R. iz Sarajeva podijelio je kako njegov sin svakodnevno sluša pjesmu iz kafića ispod zgrade, a njen sadržaj uključuje problematične termine poput “kokaina”. “Pokušali smo razgovorom i kažnjavanjem, ali to nije dalo rezultate,” kazao je.
RAK nastavlja pozivati medije na odgovornost, ističući važnost zaštite djece i maloljetnika od sadržaja koji mogu negativno utjecati na njihov razvoj.