Rudnici u Federaciji ostvarili samo 63% plana: Prijeti kolaps elektroenergetskom sektoru u BiH

Rudnici u Federaciji ostvarili samo 63% plana: Prijeti kolaps elektroenergetskom sektoru u BiH


Rudnici koncerna Elektroprivreda BiH suočavaju se s ozbiljnim problemima, ostvarivši samo 63% planirane proizvodnje uglja u prvih pet mjeseci ove godine, prenosi Istraga.ba.

Umjesto planiranih 1,9 miliona tona, iskopano je samo 1,2 miliona tona uglja, što predstavlja značajan pad u proizvodnji. Ovo je izazvalo potrebu za nabavkom skupljeg uglja na slobodnom tržištu, što dodatno povećava proizvodnu cijenu električne energije.

Zbog smanjenja proizvodnje, Elektroprivreda BiH je primorana kupovati ugalj po znatno višim cijenama, što se direktno odražava na povećanje proizvodne cijene električne energije. Istovremeno, cijena električne energije na svjetskim berzama je u padu, što dodatno smanjuje prihode Elektroprivrede BiH. U prva tri mjeseca ove godine, izvoz električne energije iz Bosne i Hercegovine iznosio je 171,8 miliona KM, što je za 53,3% manje nego u istom periodu prošle godine.

Proizvodna cijena električne energije u Elektroprivredi BiH iznosi oko 62 eura po megavat satu (MWh), dok se više od 70% proizvedene energije prodaje stanovništvu po cijeni od oko 35 eura po MWh. Ovo znači da Elektroprivreda BiH prodaje većinu svoje energije po cijeni koja je za 30 eura manja od proizvodne, stvarajući značajne gubitke.

Dok je cijena električne energije na svjetskim berzama bila visoka, Elektroprivreda BiH je mogla nadoknaditi gubitke prodajom viška energije po tržišnim cijenama. Međutim, s padom cijena na berzama, prihodi su značajno smanjeni. Na primjer, 23. avgusta 2022. godine, cijena električne energije na mađarskoj berzi Hupx dostizala je skoro 800 eura po MWh, omogućujući Elektroprivredi BiH da ostvari značajnu dobit. Sada, s maksimalnom cijenom od 140 eura po MWh zabilježenom 14. juna 2024. godine, situacija je drastično drugačija.

Ograničenja cijena električne energije za privredne subjekte u FBiH, uvedena na prijedlog Anera Žuljevića i Elmedina Konakovića, dodatno su smanjila prihode Elektroprivrede BiH. Privredni subjekti, poput Arcelor Mitala, imali su koristi od niskih cijena struje dok su svoje proizvode prodavali po visokim tržišnim cijenama, što je preusmjerilo dobit s Elektroprivrede BiH na račune indijskih milijardera iz porodice Mital.

Pad prihoda zbog smanjenja cijena električne energije na svjetskim berzama i zadržavanje niskih cijena za stanovništvo u BiH dovelo je elektroenergetski sektor u kritičnu situaciju. Bez povećanja cijene struje za stanovništvo, elektroenergetskom sektoru BiH prijeti ozbiljan kolaps. Povećanje cijene struje postaje neizbježno kako bi se osiguralo održivo poslovanje i spriječio kolaps cijelog sektora.



Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija