Foto: Zlatan Čekić
Sanski Most se bori s problemom pasa lutalica: Situacija alarmantna

Sanski Most se bori s problemom pasa lutalica: Situacija alarmantna


U Sanskom Mostu lokalne vlasti su odlučile da izdvoje 100 hiljada maraka iz budžeta za ovu godinu radi rješavanja problema pasa lutalica, pišu Nezavisne.

Ova sredstva će biti iskorištena za registraciju, sterilizaciju i zbrinjavanje napuštenih životinja.

Načelnik Mensur Seferović je objavio da će se formirati radna grupa sa zadatkom da izradi detaljan plan za rješavanje ovog pitanja.

Grupa će se sastojati od predstavnika lokalnih ustanova i organizacija koje se bave zaštitom životinja.

“Sanski Most već dugo godina muku muči s ovim problemom i među prvima mi je adresiran čim sam preuzeo načelničku dužnost. Građani se žale na prisustvo velikog broja pasa na ulicama, a sa druge strane imamo jak nevladin sektor i aktiviste za zaštitu životinja i zbog toga moramo pronaći najbolji mogući način kako pristupiti cijelom problemu” rekao je Seferović.

Admir Talić, direktor Veterinarske stanice u Sanskom Mostu, izjavio je da su prošle godine sterilizirali 50 napuštenih pasa i registrirali te vakcinisali stotine pasa, kako lutalica tako i onih koji imaju vlasnike.

Međutim, Talić je naglasio da postoji problem sa smještajem pasa lutalica, jer azili nemaju dovoljno kapaciteta. Također je dodao da je povećanje broja pasa lutalica u gradu i okolnim područjima dovelo do većeg broja napada na građane.

“Mi smo i u protekloj godini provodili sterilizaciju napuštenih životinja. Zakonska pravila nam nalažu da takve životinje, nakon što se obavi sterilizacija, ponovo vratimo tamo gdje su pronađene. Kako bi se riješio cijeli problem, potreban je kontinuiran rad u dužem periodu”, rekao je Talić

O ovom problemu su se oglasili i iz Lovačkog društva “Sana”, jer psi lutalice veoma često napadaju sitnu divljač, a pogotovo srne, zečeve i fazane:

“Posebno je kritično u dijelu lovišta koje gravitira gradskoj deponiji, jer je tamo prisutno više stotina pasa. Oni su se, takoreći, prilagodili boravku u divljini, te u organizovanim čoporima love i uništavaju sitnu divljač. Posebno su ugrožene srne i njihov podmladak, čijem uzgoju i razvoju posvećujemo posebnu pažnju”



Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija