Sjednica Vijeća ministara ponovo zakazana: Hoće li Amidžić i Košarac ovaj put doći?
Na dnevnom redu zakonodavne tačke i prijedlog rekonstrukcije Vijeća ministara
Sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, koja je prethodne sedmice otkazana zbog nedolaska dva ministra iz redova SNSD-a, ponovo je zakazana za ponedjeljak, 17. marta.
Tadašnji izostanak Srđana Amidžića i Staše Košarca onemogućio je nastavak rada zbog izostanka kvoruma.
Ministar Košarac je tada pojasnio da se on i Amidžić neće pojaviti na sjednici jer će se u istom terminu nalaziti u Banjoj Luci, gdje ih je pozvao predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na sastanak.
Time su još jednom potvrdili Dodikove pokušaje da izvrši dodatni pritisak na srpske predstavnike u državnim institucijama, pozivajući ih da napuste svoja radna mjesta i prebace se na pozicije u entitetskim strukturama.
S obzirom na političku situaciju, ostaje upitno hoće li Amidžić i Košarac prisustvovati predstojećoj sjednici. Dnevni red, koji nije mijenjan u odnosu na prošlu sedmicu, uključuje više zakona, među kojima i inicijativu iz Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za pokretanje glasanja o rekonstrukciji Vijeća ministara.
Također, pred ministrima će se naći Prijedlog programa ekonomskih reformi BiH za period 2025–2027, kao i Prijedlog strategije integrisanog upravljanja granicom, zajedno s pripadajućim Akcionim planom za period 2024–2029. godine.