Šljivić preuzima funkciju u RUGIP-u: Koje obaveze donosi pozicija zamjenice direktora?
Nova uloga pod povećalom javnosti nakon političkog preleta
Narodna poslanica Nikolina Šljivić, čije je imenovanje za v.d. zamjenice direktora Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIP) izazvalo burne reakcije, preuzima funkciju koja nosi širok spektar nadležnosti i odgovornosti, piše Capital.ba.
Ona je na ovu poziciju došla nakon što je napustila DNS, sa čije kompenzacione liste je ušla u NSRS, i priklonila se Ujedinjenoj Srpskoj – potez koji je u prošlosti sama kritikovala tvrdeći da je motivisan isključivo ličnim interesima.
Prema Pravilniku o sistematizaciji, zamjenik direktora RUGIP-a ima zadatak da pomaže direktoru u vođenju i predstavljanju institucije, nadzire zakonitost i efikasnost rada zaposlenih te prati sprovođenje zakona u okviru Uprave. Također, ova funkcija podrazumijeva odlučivanje o radnim pravima službenika, kontrolu korištenja imovine i radnih sredstava, kao i provođenje mjera u vezi s eventualnim povredama radne obaveze.
„Zamjenik direktora zamjenjuje direktora u njegovoj odsutnosti i u poslovima koji se odnose na pravilno korištenje imovine i sredstava za rad, preduzimanje mjera o utvrđivanju odgovornosti za povrede radne obaveze, zakonitu upotrebu sredstava i davanje naloga za njihovo korištenje, te odlučivanje o pravima i dužnostima državnih službenika i namještenika. Zamjenik direktora obavlja i druge poslove koje mu povjeri direktor, a za svoj rad odgovara direktoru“, navodi se u Pravilniku o sistematizaciji.
Za ovu poziciju propisan je završen četverogodišnji studij (240 ECTS), a kandidat mora imati geodetski, pravni ili ekonomski fakultet, minimum tri godine radnog iskustva i položen stručni ispit za rad u republičkim organima uprave.
Prema informacijama Capitala, Šljivićeva je završila Pravni fakultet Univerziteta Union u Beogradu, što zadovoljava formalne uslove.
Njeno imenovanje je izazvalo oštre reakcije, posebno jer je sama ranije kritikovala prelaske iz jedne stranke u drugu nakon osvajanja mandata. „Ja sam svoje karakterne političke principe pronašla u DNS-u. Meni je besmisleno nositi dres DNS-a, predstavljati njegove ideje, osvojiti mandat i onda poslije izbora preći u drugu političku opciju. Ti ljudi se vode samo ličnim interesom,“ izjavila je Šljivićeva prije nekoliko godina kao odbornik DNS-a u Skupštini opštine Pale.