Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine, Nenad Nešić, suočava se s neizbježnom smjenom nakon hapšenja, a njegovi dani na toj poziciji su odbrojani.
Prema dostupnim informacijama, smjena Nešića bit će formalizirana na prvoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta BiH nakon praznika. Odluka je već osigurana potrebnim potpisima, a ni SNSD neće osporavati ovaj potez.
Kako navode izvori, predsjednik SNSD-a Milorad Dodik već je ljetos odlučio “pustiti niz vodu” Nenada Nešića, a potraga za njegovim nasljednikom počela je prije nekoliko mjeseci. Dodik ne planira prepustiti poziciju ministra sigurnosti svojim koalicionim partnerima, već će izabrati novog kandidata iz vlastitih redova.
Jedno od imena koje se spominje kao potencijalni nasljednik Nešića jeste Siniša Karan, trenutni direktor MUP-a Republike Srpske i Dodikov bliski saradnik. Karan je poznat po svojoj lojalnosti lideru SNSD-a, što ga čini ozbiljnim kandidatom za ovu funkciju.
Pored njega, u igri je i Žarko Laketa, aktuelni direktor Službe za poslove sa strancima. Laketa ima dugogodišnje iskustvo na rukovodećim pozicijama u državnim institucijama, a bio je i savjetnik državnog ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staše Košarca. Laketa se već ranije spominjao kao kandidat za poziciju ministra sigurnosti, čak i prije imenovanja Nenada Nešića.
Tokom svoje karijere, Žarko Laketa obavljao je različite zadatke u policijskim i sigurnosnim strukturama. Njegove funkcije uključuju pozicije komandira Stanice policije, načelnika Stanice javne bezbjednosti, inspektora za suzbijanje opšteg kriminaliteta, pomoćnika direktora za organizaciju i operacije Granične policije BiH te druge odgovorne uloge.
Iako konačna odluka o novom ministru sigurnosti još nije donesena, Dodikova odluka da se pozicija zadrži unutar SNSD-a potvrđuje njegovu kontrolu nad ključnim sigurnosnim funkcijama u državi.