Srbija u UN-u spominjala Nasera Orića, Tuđmana i Izetbegovića
Na Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda u utorak, 10. decembra, održana je redovna polugodišnja rasprava o Međunarodnom rezidualnom mehanizmu za krivične sudove (IRMCT). Članove Vijeća sigurnosti brifirali su predsjednica IRMCT-a, sutkinja Graciela Gatti Santana, i glavni tužitelj IRMCT-a Serge Brammertz.
Graciela Gatti Santana rekla je da su slučajevi Jojić i Radeta otvoreni skoro deset godina, a sve zbog nedostatka saradnje od strane Srbije u uhićenju i prebacivanju optuženih. “To je jedan od najgorih slučajeva nesaradnje sa sudom”, rekla je Gatti Santana.
Maja Popović, ministrica pravosuđa Srbije rekla je kako Mehanizam nema nikakvog opravdanja za daljnje postojanje.
“Srbija je spremna preuzeti preostale slučajeve. Mi dajemo jamstva za pošteno suđenje. Tražimo da osuđeni za ratne zločine budu prebačeni u Srbiju na daljnje izdržavanje kazne. I Srbi su bili žrtve. U Hrvatskoj se samo Srbima sudi. U Hrvatskoj se ne kažnjavaju oni koji su činili zločine nad Srbima. Slična je situacija u BiH. Sudstvo je u Srbiji neovisno.
Zašto ni ICTY ni Mehanizam nisu, osim kritika Srbiji i bosanskohercegovačkom entitetu RS da daju imena ulicama po ratnim zločincima, ništa prigovorili Hrvatskoj zato što tamo ima ulica s imenom Franje Tuđmana. Ni on ni Izetbegović nisu optuženi na haškom tribunalu. Za zbivanja u Srebrenici Srbima je nametnuta kolektivna krivnja, a mnogo je je Srba patilo, Naser Orić je oslobođen … Haradinaj i Gotovina”, također, rekla je Popović.
Zlatko Lagumdžija, ambasador BiH u UN-u, rekao je da mnogi [optužni za razne zločine] imaju potpunu slobodu u Srbiji poput Novaka Đukića.
“Srbija se nije sučelila s prošlošću i pomirenju sa susjedima. Rezolucija o genocide u Srebrenici je važna za budućnost, ICTY je utvrdio da je genocid počinjen. Danas predstavnica Srbije to naziva “zbivanjima” u Srebrenici. Radoslav Krstić je sve priznao i pokajao se. U Srbiji se to ignoriralo. Osim Šešelja koji ga je nazvao izdajnikom. Mi zbog svega ovoga nemamo povjerenje u sudove u Srbiji. Krstić vam može pomoći gospodine Brammertz”, rekao je ambassador Lagumdžija koji je nosio Cvijet Srebrenici na reveru.
Ivan Šimonović, ambasador Hrvatske u UN-u rekao je da Hrvatska snažno podržava rad Mehanizma, piše Aljazeera.
“Srbija odbija priznati sudske činjenice, kao i neki stalni predstavnici Vijeća sigurnosti (Rusija)”, rekao je Šimonović.
“Oni negiraju genocid počinjen u Srebrenici. Srbija je bila agresor na Hrvatsku, BiH i Kosovo. Ne smijemo zaboraviti ko je počinio najviše zločina. Franjo Tuđman je branio svoju zemlju dok je Slobodan Milošević odgovaran za agresiju. To je razlika. Miloševićevi ljudi su još na vlasti u Srbiji. Ovakvi stavovi destabiliziraju regiju. Zato smo bili sponzori Rezolucije o genocidu u Srebrenici za koju se nadamo da će doprinjeti pomirenju.
Nadamo se da će svi s Balkana otići u Europsku Uniju. Mi smo potpuno predani suradnji s Mehanizmom. Naša suradnja s BiH o sudskim procesima, traženju svjedoka i dokumentacije oko ratnih zločina se nastavlja. Imali smo nedavno sastanak u Sarajevu.
Nažalost, za razliku od naše suradnje s BiH, sa Srbijom nemamo suradnju. Naš je prioritet pronaći više od 1,700 nestalih iz ratnog perioda”, rekao je Šimonović.