State Department pozdravio odluke NSRS-a i imenovanje Trišić-Babić
Potezi ocijenjeni kao korak ka stabilizaciji odnosa
Američki State Department izrazio je zadovoljstvo zbog odluka koje je jučer donijela Narodna skupština Republike Srpske, a odnose se na imenovanje v.d. predsjednika entiteta i povlačenje zakona koje je Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio neustavnim.
Na tu funkciju imenovana je Ana Trišić-Babić, dugogodišnja saradnica Milorada Dodika. Iz Washingtona je stigla pohvala, uz naglasak da su ove odluke rezultat angažmana Sjedinjenih Američkih Država u smirivanju krize u Bosni i Hercegovini.
“Sjedinjene Američke Države pozdravljaju akciju Narodne skupštine Republike Srpske koja potvrđuje stabilnost u Bosni i Hercegovini. Ona će također zacrtati put ka konstruktivnom partnerstvu sa Sjedinjenim Američkim Državama zasnovanom na obostranim interesima, ekonomskom potencijalu i zajedničkom prosperitetu”, rekao je Brendan Hanrahan, viši zvaničnik State Departmenta za evropska i evroazijska pitanja, u izjavi za Reuters.
Važno je napomenuti da je nekoliko dana ranije američko Ministarstvo finansija odlučilo skinuti četvoricu Dodikovih saradnika s liste sankcija.
Među povučenim zaključcima nalaze se i oni u kojima je Narodna skupština RS tvrdila da su Sud BiH, Tužilaštvo BiH i VSTV institucije bez ustavnog utemeljenja, nametnute od visokog predstavnika i u suprotnosti s demokratskim načelima.
Ti dokumenti, usvojeni krajem decembra 2024. godine, poslužili su kao osnova Dodikovoj političkoj kampanji protiv državnih institucija i visokog predstavnika Christiana Schmidta.