Suđenje Amelu Sejfoviću i njegovim pomagačima: Odbrane optuženih tvrde da Tužilaštvo nije dokazalo postojanje organizovane grupe
Nakon što je prije nekoliko dana svoju završnu riječ iznijela odbrana Amela Sejfovića, kojem se sudi zbog organizovanja kriminalne grupe koja mu je omogućila bijeg iz KPZ-a Sarajevo i koji je ranije pravosnažno osuđen na 14 i po godina zbog pljačke Raiffeisen banke i ubistva bicikliste, danas su u sarajevskom Kantonalnom sudu završne riječi iznijeli i advokati Amira Ibrahimija, Igora Miloša i Dževada Hazića.
Sve tri odbrane su mišljenja da optužba, koju zastupa tužiteljica Maja Pašić, nije dokazala postojanje organizovane grupe, te da Vijeće ne smije pokloniti vjeru svjedoku Anisu Sabitoviću s obzirom da je njegov iskaz “pun kontradiktornosti te se radi o višestruko osuđivanom licu”.
Nabrajajući dokaze koji su tokom postupka izvedeni protiv njegovog branjenika Dževada Hazića, advokat Rusmir Karkin je kazao da tvrdnja Tužilaštva KS-a o tome da je Hazić pristupio organizovanoj grupi nije dokazana jer grupa kao takva nije ni postojala.
– Molim Vijeće da ga kaznite samo u okviru njegove odgovornosti i samo za ono što je počinio. Nije postojala nikakva organizacija, a moj je klijent dao iskaz u kojem je sve detaljno objasnio. Predlažem Vijeću da se Hazić kazni za krivično djelo omogućavanje bijega osobi kojoj je oduzeta sloboda, te da Sud ne prihvati pravnu kvalifikaciju Tužilaštva i da mog branjenika kazni predviđenom kaznom, pojasnio je Karkin. U svojoj završnoj riječi braniteljica Amira Ibrahimija Dijana Hasić je kazala da tokom postupka nisu izvedeni dokazi koji potkrijepljuju postojanje organizovane grupe , te je Vijeću predložila da se Ibrahimiju izrekne oslobađajuća presuda.
– Ukoliko, pak, Sud nađe elemente krivnje predlažem da imate u vidu olakšavajuće okolnosti te činjenicu da je on ranije neosuđivan, pojasnila je Hasić.
Vijeću se, opširnim izlaganjem, obratio i Senad Kreho koji zastupa optuženom Igora Miloša, posebno se osvrčući na činjenični opis optužnice.
– Tužilaštvo je sa iskazima svjedoka, višestruko osuđivanog Anisa Sabitovića, pokušalo uštimati da je moj branjenik radio u kritičnom periodu. Nevjerovatno je to da niko od istražitelja koji su radili na ovoj istrazi, kao ni Tužilaštvo, ne traži snimke kamere postavljene u dijelu zatvora u kojem je, prema riječima Sabitovića, spušten pištolj. Istražitelji su sve druge kamere skinuli svjesno prikrivajući način na koji je paket sa pištoljem dospio u KPZ. Ja tvrdim da je tu dospio legalno, rekao je Kreho ocjenjujući tvrdnju Tužilaštva da je Igor Miloš primio pištolj 20. augusta 2017, neutemeljenom. Sabitovića je nazvao nepouzdanim svjedokom koji u zatvoru “uživa mnogobrojne pogodnosti”.
– Nepojmljivo je da se na ovakvim osobama zasniva osuđujuća presuda, zaključio je Kreho, navodeći da je tokom postupka došlo i do bitne povrede odredaba krivičnog postupka. Predsjedavajuća Vijeća, sutkinja Elvira Begović je nastavak suđenja zakazala za 22. juli, kada će optužena četvorka iznijeti svoje završne riječi.
Podsjećamo, bjekstvo Amela Sejfovića se dogodilo 3. septembra 2017. godine, a uhapšen je 11. septembra na lokalitetu između Visokog i Kiseljaka. Sudi mu se zbog organiziranja kriminalne grupe koja mu je omogućila bijeg iz KPZ-a prenosi Oslobođenje