Sukob SDS-a i SNSD-a oko Ustavnog suda BiH
U Republici Srpskoj, politički antagonizam između Srpske demokratske stranke (SDS) i Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) dosegnuo je vrhunac u vezi s donošenjem zakona o Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine (BiH). Iako obje stranke dijele slično stajalište o potrebi izmjena, sukob oko proceduralnih pitanja doveo je do zastoja u parlamentarnim procedurama.
Milan Miličević, predsjednik SDS-a, optužuje SNSD za blokiranje zakona o Ustavnom sudu BiH, ističući da bez sudija iz Republike Srpske ovaj sud nema legitimitet za donošenje odluka. S druge strane, Nikola Špirić, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i član SNSD-a, tvrdi da SDS sarađuje s SDA te da su optužbe nebitne i neargumentovane.
Spor između ove dvije stranke postavlja ozbiljna pitanja o funkcioniranju pravosudnog sistema u BiH. Sa samo šest sudija u sadašnjem sastavu, od devet koliko ih treba biti, Ustavni sud BiH suočava se s ozbiljnim izazovima u donošenju odluka. Ne samo da nedostaju tri sudije, već se i sam legitimitet suda dovodi u pitanje zbog izostanka predstavnika srpskog naroda.
Miličević tvrdi da je SDS predložio zakon o Ustavnom sudu s ciljem zamjene stranih sudija domaćim, ali da je taj prijedlog zadržan u fioci predsjedavajućeg Doma naroda, Nikola Špirića. Uprkos ovim tvrdnjama, Špirić iznosi protuoptužbe i tvrdi da su izjave iz SDS-a nebitne te da su oni sami podržali prijedlog izmjena Izbornog zakona BiH s partnerima iz SDA.
Situacija postaje kritična, jer ne samo da se Ustavni sud BiH suočava s očitim nedostatkom sudija, već se i kvorum za rad suda doveden u pitanje izmjenama pravila koja su uklonila određene zaštitne odredbe.
Ova situacija istovremeno podsjeća na potrebu za dugoročnim promjenama u političkom pristupu kako bi se osigurala stabilnost i funkcionalnost pravosudnog sistema u Bosni i Hercegovini.