Foto: Screenshot
Tik Tok izazovi: Opasna i rizična zabava među mladima

Tik Tok izazovi: Opasna i rizična zabava među mladima


Rizici povezani s izazovima na društvenim mrežama sve su izraženiji, posebice među mladima. Ne samo odgojitelji u obrazovnim ustanovama, već i roditelji igraju ključnu ulogu u prevenciji neželjenih posljedica.

Crveni alarm za ovaj problem već je aktiviran, budući da takvi izazovi mogu rezultirati lomovima kostiju i potresima mozga.

Opasnosti ovih igara često nisu jasne djeci koja sudjeluju, posebno tinejdžerima. Uobičajena praksa je da dvoje djece drže ruke isprepletene dok treće dijete bacaju uvis, nakon čega ono pada na tvrdu podlogu, simulirajući skok u more. Iz Centra za mentalno zdravlje Zenica naglašavaju važnost otvorene komunikacije s djecom.

Lejla Sarajlić, psihologinja iz ovog centra, upozorava na nedostatak kontrole nad sadržajem koji djeca prate na internetu, kao i nad vremenom provedenim na društvenim mrežama. U ZDK, iako još nisu zabilježeni slučajevi povreda vezanih za ovaj izazov, prisutna je aktivna uloga MUP-a ZDK u edukaciji o cyber kriminalu, gdje je oko 5.000 djece i roditelja upoznato s opasnostima interneta.

“Digitalno je doba pa ne možemo potpuno ni da ih isključimo iz svega toga. Vrlo često se desi da nije kontrolisan sadržaj koji djeca tu prate, nije kontrolisano ono čemu su oni izloženi, nije kontrolisano vrijeme koje oni provode na tim društvenim mrežama”, upozorava Sarajlić.

Samir Valentić, portparol MUP-a ZDK, ističe potrebu za pojačanim roditeljskim nadzorom nad internet aktivnostima djece. Već su zabilježeni slučajevi prijeloma ruku i nogu te potresa mozga u hitnim službama u Sarajevu i Banjoj Luci, dok MUP RS poziva roditelje da se informišu i preduzmu mjere nadzora.

“Fokus je sastavljen na obavezu roditelja da pojačaju nadzor nad djecom i korištenjem interneta – nekontrolisano korištenje interneta i pristupanje različitim stranicama za djecu zaista može biti pogubno”, kazuje Valentić.

Poziv na oprez dolazi i od Vijeća roditelja Kantona Sarajevo zbog tzv. “Letećeg Supermana”. Predlaže se uključivanje stručnjaka iz različitih područja, poput pedagoga, psihologa i IT stručnjaka, kako bi se ova pojava suzbila. Sarajlić upozorava da se, iako lokalni slučajevi nisu zabilježeni, ovakve pojave dešavaju globalno.

Tik Tok, kao platforma, već godinama predstavlja rizik za mlade, a u nekim zemljama već se razmišlja o njegovoj zabrani zbog potencijalno opasnih izazova. Zabrana ove aplikacije već je stupila na snagu u Kini, iako se broj korisnika u drugim dijelovima svijeta povećava, prema izvještaju federalna.ba.



Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija